Zakážeme burku a nikáb. Bezpečnost je nejdůležitější

PRAHA | Předsednictvo strany Úsvit dnes zadalo zpracování zákona o zákazu skrývání obličeje ve veřejném prostoru. Tento zákon tak jednoznačně zakáže nošení burek a nikábů.

Mirek Lidinský a Marek Černoch

Mirek Lidinský a Marek Černoch

Primárně se tím bude předcházet nebezpečí, které vyplývá z neidentifikovatelnosti pachatele trestných činů, kteří si zakryjí obličej.
kup-zde

„Při vypracování tohoto zákona je kladen maximální důraz na soulad s ústavou. Proto jsme výslovně zadali, aby se do české legislativy transponoval zákon francouzský, který zakazuje skrývání obličeje ve veřejném prostoru a který obstál i před soudem pro lidská práva ve Štrasburku, kde si na něj stěžovala praktikující muslimka,“ řekl k návrhu předseda strany Miroslav Lidinský.

Obdobný zákaz zakrývání obličeje jako ve Francii platí i v Belgii, Bulharsku, Nizozemsku, a také se právě nyní schvaluje ve Švýcarsku.

„Chceme tím jasně vzkázat, že je pro nás jasně důležitější bezpečnost naší země než nošení ostentativních symbolu ofenzivního islamismu jako jsou burka nebo nikáb. Zatímco jejich nošení v některých zaostalých islámských oblastech může být místní tradicí, pro Českou republiku to nikdy platit nesmí. Stejně jako všude ve svobodném světě, tak i pro ČR platí neslučitelnost islamismu vyjádřený zahalováním obličeje se základním požadavky života ve společnosti. My vždycky budeme upřednostňovat naše pravidla a naše zvyky,“ dodal k připravovanému návrhu zákona Lidinský.


Reklama: