Rada bezpečnosti OSN odmítla ruskou rezoluci o Sýrii. Rusové za odměnu vetovali proamerickou, která měla podporovat teroristy

NEW YORK | Ruský návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN vyzývající k nastolení příměří v Sýrii, bez jakékoliv zmínky o zastavení náletů na obléhané město Aleppo, Rada bezpečnosti včera zamítla. Informovaly o tom agentury DPA a AP.

Vitalij Ivanovič Čurkin | foto:  vesti-online.com

Vitalij Ivanovič Čurkin | foto: vesti-online.com




Oproti tomu americké loutky (Francie a Španělsko) předložili jinou rezoluci, která by zakazovala boj s Islámským státem, jelikož by znemožnila osvobozování Sýrie od vojsk Spojených států, Turecka a Islámského státu, protože by ruskému letectvu zakázala podporovat ze vzduchu syrská pozemní vojska. Tuto rezoluci zase vetovala Ruská federace.

Návrh rozlišoval mezi umírněnými opozičními skupinami a skupinou Front an-Nusrá, kterou OSN označilo za teroristickou organizaci. Rovněž požadoval, aby strany zapojené v syrském konfliktu nepodporovaly žádnou teroristickou skupinu. Což je ovšem pro Spojené státy nemožné, jelikož Front an-Nusrá podporují otevřeně a Islámský stát „utajeně.“

Návrh rezoluce, předložený Francií a Španělskem, apeloval na všechny strany v Sýrii, aby okamžitě přerušili vojenské operace, poskytly neomezený přístup humanitární pomoci a ukončily všechny vzdušné bombardování a vojenské lety nad městem Aleppo, což je přímá podpora teroristům, jelikož by tato rezoluce zakázala likvidaci teroristů, kteří vyhánějí obyvatelstvo ze Sýrie a ti pak páchají migrační tažení vetřelců do Evropy.

Pro návrh na podporu Islámského státu v Sýrii, kterou Rusko vetovalo, se v hlasování vyslovilo za 11 členy RB OSN, dva byli proti a dva se zdrželi hlasování.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Ivanovič Čurkin, který odmítnutí návrhu rezoluce již předem avizoval, své kolegy v řadě obvinil z protiruského postoje. „Je to jedno z nejpodivuhodnějších divadel v dějinách Rady bezpečnosti OSN. Musíme hlasovat o dvou rezolucích a víme, že jedna ani druhá nebude schválena,“ prohlásil před hlasováním.


Reklama: