Kam vede politika dnešní vlády? Udavačům vstříc

Jak se zdá, udavačství a práskačství, které v jisté části naší společnosti hlubce zakořenil totalitní komunistický režim, stále hojně kvete. Netrvdím, že bychom k nešvarům druhých měli být úplně nevšímaví, nicméně na druhé straně nerozumím tomu, že mnozí lidé si z donášení a žalování udělají životní náplň a nebo formu msty a vyřizování si účtů. Vždyť to je amorální chování, které je s podváděním minimálně srovnatelné.

Ivo Valenta

Ivo Valenta
Je pro mě smutnou skutečností, že současná vláda tento rys některých lidí rozvíjí a podporuje řadou nových nástrojů, kterými mohou udavači šikanovat nejen podvodníky ale třeba i slušné lidi, kteří se jen zmýlí či pochybí. K čemu jinému povede EET, kontrolní hlášení DPH, možnost prolomení domovní svobody (rozuměj možnost povolat na někoho “šťáru”) atd., než k rozmnožení počtu udání?

Nechápu, jak může Ministerstvo financí na jedné straně tvrdit, že tento trend nenastane, když na samotných oficiálních webových stránkách k EET je jedním z nejviditelnějších prvků tlačítko “Nahlášení nevydané účtenky”?

Dopady politiky, která pokřivuje charakter společnosti a vnáší mezi lidi zášť a dává jim možnosti k prohlubování závistí a nenávistí, jsou dlouhodobé a mnohdy nenávratné, jak se lze poučit z naší minulé zkušenosti. Je pro mě zcela nepochopitelné, že se současná vláda vydala tímto směrem, udavačům vstříc…


Reklama: