Nepřizpůsobiví plodí děti za peníze. Musíme je naučit pracovat!

„Pokud budu zvolena, zaměřím se opět na úpravu zákonů se sociální problematikou, zejména toho o hmotné nouzi, a věřte mi, že to je práce na několik let,“ říká známá ostravská starostka z obvodů Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (Nez.), která suverénně zvítězila v prvním kole senátorských voleb.

Liana Janáčková

Liana Janáčková
„Už od roku 1992 se snažím některé nepřizpůsobivé lidi naučit pracovat namísto toho, aby dělali jen děti a pak na ně brali vysoké dávky,“ ještě dodává. Za propadem komunistů a sociálních demokratů nevidí špatnou práci na krajích, ale nevýraznou a slabou politiku jejich republikových lídrů.
kup-zde

Vítězem krajských i senátních voleb je hnutí ANO, což řada lidí předpokládala. Podobně vypovídaly i průzkumy různých agentur. Co ale překvapilo většinu veřejnosti, byl velký rozdíl mezi v pořadí prvním hnutím ANO a druhou ČSSD.  Čím Andrej Babiš vlastně nejvíce oslovuje veřejnost, že je mu ochotná odpustit Čapí hnízdo, prohlášení o koncentračním táboru v Letech či zavedení registračních pokladen?   

Z toho markantního rozdílu jsem byla nejen překvapená, ale i trochu zděšená. Připadá mi to, jako by lidé nechtěli některé skutečnosti vidět anebo je to pro ně jednoduší prostě někoho hodně viditelného vybrat, když je už tradiční parlamentní strany neoslovují. Ten trend, kam se voličská přízeň posouvá, je pro mne opravdu šokující. Vždyť s tím Čapím hnízdem to byla celkem neférová machinace, a dokonce se k tomu ztratily i podklady – neuvěřitelné. Výsledek voleb se dá proto asi chápat jako nějaký vzdor voličů vůči tradičním stranám. Domnívám se také, že ANO vzalo i hlasy různým nezávislým regionálním sdružením, protože v těch minulých volbách, před 4 lety, byli nezávislí úspěšnější jako alternativa vůči standardním stranám, když ještě lídři ANO nekandidovali. U nás v kraji, ale i jinde, sebrala hlasy levici i nezávislým také SPD Tomia Okamury. Nevím ale, jak právě ti budou svůj hlavní cíl – protiimigrační politiku, tedy spíše celostátní téma, prosazovat na krajské úrovni.

Vy sama jste uspěla v senátorských volbách a celkem jasně jako vítěz prvního kola postupujete do druhého. Čím si myslíte, že jste své voliče nejvíce oslovila? Vaší známou ideou změnit systém poskytování sociálních dávek? Být tvrdší k nepřizpůsobivým lidem ve vašem volebním obvodu?  

volte-lianuTémata, která jste jmenoval, prosazuji kontinuálně už od roku 1992, když se snažím některé lidi naučit pracovat místo toho, aby dělali jen děti a pak na ně brali vysoké dávky. Asi není také jediným nejsprávnějším řešením zaměstnávat tyto osoby pouze občas, na veřejně prospěšných pracích. Protože důsledná kontrola, jestli potom někde nedělají načerno, u nás moc nefunguje.

Myslím si, že veřejnost oslovil také náš program na zvýšení bezpečnosti ve městě, kdy požadujeme, aby samotné obce mohly rozhodovat o zřizování ubytoven, heren či provozoven sběrných surovin. Ve svém obvodě působím jako starostka už sedmé období a možná, že lidé ocenili i některé mé dřívější velké investiční akce. Jako třeba moderně pojatou regeneraci sídliště Fifejdy za 100 milionů korun, na čemž jsem se osobně podílela s projektantem, jelikož jsem svou původní profesí architektka. Za to jsme tehdy obdrželi i cenu za nejlepší stavbu v rámci Moravskoslezského kraje.

Na která témata se zaměříte ve druhém kole senátních voleb, když bude stát proti vám také kandidát nezávislého sdružení? A pokud byste byla úspěšná, co byste ráda v senátu prosadila, konkrétně které legislativní normy?  

Trochu bych vás opravila, můj protikandidát do senátních voleb pan Nytra není zcela nezávislý, je podporovaný ODS a TOP 09. Vím, že to zní sebevědomě, ale považuji se za kvalitnějšího kandidáta, než je on, a to i z toho důvodu, že jsem už v Senátu působila. Rozumím také dobře propojení „komunálu“ s vyššími patry politiky. Nechci nikoho dehonestovat, záchranářů si vážím, ale nevím, jaké jiné zákony by pan Nytra prosazoval, coby hasič, než ty svoje profesní.

Pokud bych byla zvolena, zaměřila bych se opět na úpravu zákonů se sociální problematikou, zejména toho o hmotné nouzi, a věřte mi, že to je práce na několik let. V parlamentu se o to snažila i primátorka Chomutova, takže by bylo možná na co navázat. S kým bych do toho konkrétně šla, není ještě před druhým kolem voleb úplně jasné, ale věřím, že bych našla podporu u ODS a u jiných senátorů za Nezávislé.

Velkým překvapením voleb je nejen ústup ČSSD z pozice lídra oproti předchozímu období, ale také zcela zásadní propad komunistů. Čím si tuto skutečnost vysvětlujete? Sociální demokracie je celkem k veřejnosti vstřícná, postavila tedy do voleb slabé kandidáty? Nebo třeba podcenila podporu slabších regionů, když starostové z ekonomicky zaostalejších oblastí MSK jako například z Osoblažska či Vítkovska tvrdí, že mezi současnou levicovou vládou a tou předchozí Nečasovou nevidí žádný větší rozdíl? Nesplnili sociální demokraté tedy lidem své sliby?   

Ten neúspěch vidím ve vrcholové politice, v tom vládním kočkopsu, kde si teď jdou všichni po krku a drží spolu jen silou vůle, aby to nějak dotáhli do parlamentních voleb. Jejich rozpory se pak přenášejí také do krajů. Vedení ČSSD je nyní hodně slabé, premiér Sobotka nemá žádné charisma a neumí se vypořádat s útoky Andreje Babiše, který je ve svém vychytralém politickém trendu úspěšný. Lidem se daří poměrně dobře a připisují to hnutí ANO, i když na hospodářském vzestupu má především vliv současná příznivější situace v Evropě. Jenže na té vlně se veze Andrej Babiš, který se umí skvěle prezentovat. Panuje prostě taková atmosféra, kterou bych přirovnala k době, kdy v minulosti velice úspěšná ODS propadla a převálcovala ji právě sociální demokracie díky zrušení třicetikorunového poplatku za recepty.


e-shop-ceska-expedice

A co komunisté, ti dopadli snad nejhůře ze všech tradičních stran. Doplatili na zvyšující se životní úroveň, když česká ekonomika nyní celkem dobře šlape? Nebo jim postupně vymírá členská základna?

Členů KSČM skutečně ubývá, ale komunisty, stejně jako sociální demokraty, nebylo před volbami moc vidět. S kampaní začali zvláště v ČSSD celkem pozdě. Na druhou stranu chápu, že není jednoduché zvolit ten správný okamžik, kdy s ní začít, ať nejsou voliči přesyceni.

V našem kraji nebyl propad koalice ČSSD a KSČM způsobený jejich špatnou prací. Dá se říct, že se na ně nelepily žádné velké korupční kauzy, byli komunikativní a určitě neprošustrovali žádné horentní finance. Křesťanští demokraté jim sice vyčítali nižší podporu v sociální oblasti, ale já si to nemyslím. Jejich činnost byla standardní, možná měli  prezentovat svoje lídry nápaditějším způsobem. Některé mediální výstupy sociálních demokratů pak vyzněly vzhledem k financím, které mají k dispozici, spíše negativně.  A jak už jsem uvedla, na jejich neúspěchu se především podepsaly rozpory ve vládě a slabý premiér Sobotka, který něco jiného říká nám a něco jiného v Bruselu.

Přestože bylo ANO úspěšné ve většině krajů, ještě to neznamená, že v nich musí získat rozhodující posty. V mnoha regionech je snaha vyautovat Babišovo hnutí a utvořit koalice s tradičními stranami. Jak tento postup hodnotíte? A myslíte si, že nově utvořená koalice v Moravskoslezském kraji z hnutí ANO, ODS a KDU-ČSL může být úspěšná?

Hnutí ANO zvítězilo ve volbách, a má tedy dostat šanci ukázat, co umí. Po čtyřech letech se pak zhodnotí, co vlastně dokázali. Zákulisní machinace, které vyšachují ze hry vítěze voleb, kteří byli lidmi demokraticky zvoleni, považuji za jedny z nejšpinavějších praktik v politice.

To nové propojení stran v našem kraji je hodně účelové a samozřejmě nový hejtman Vondrák usedne do křesla bez jakýchkoliv předchozích zkušeností a bude se delší dobu „rozkoukávat“. Nicméně vítám fakt, že podobná koalice byla sestavena i na hlavní ostravské radnici, takže mezi krajem a krajským městem to teď bude fungovat lépe než v minulosti, kdy obě strany nechtěly spolu moc komunikovat, což bylo špatně. Pokud bych byla úspěšná, určitě nebudu mít problém této reprezentaci města i našeho regionu vycházet vstříc a přenášet jejich náměty do celostátní politiky.

Jak si nové vedení kraje povede, ukáže až čas, jestli bude schopné Ostravsko posunout víc dopředu. Moravskoslezský region teď bude ovládat především Babišovo hnutí, protože volební zisk ostatních dvou členů čerstvé koalice byl marginální a v zastupitelstvu i v radě nebudou mít mnoho svých zástupců.

Řada politických komentátorů označila právě proběhlé volby za lakmusový papírek pro ty nejdůležitější – parlamentní volby. Dá se tedy i příští rok očekávat drtivé vítězství Babišovy strany?

Ano, tak to nejspíš dopadne, protože ty případné úspěchy či neúspěchy jeho nových hejtmanů se projeví tak za dva až tři roky. Proto je potřeba, aby si to ti noví lídři hnutí ANO vyzkoušeli, tu velkou odpovědnost, ať se ukáže, zda jsou nebo nejsou schopní. Doufám jen, že Andrej Babiš nebude celou republiku řídit jako svoji vlastní firmu, toho bych se opravdu nechtěla dočkat. To bychom se potom mohli přejmenovat na Českofert.volte-lianu


Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Neprizpusobivi-co-plodi-deti-za-penize-Ceskofert-Drsna-zena-promlouva-pred-finalnim-kolem-voleb-457853