Kyjev opět hoří: Více jak dvacet mrtvých z toho sedm policistů, demonstranti začali válku za podpory Klička

KYJEV | Relativní klid na Ukrajině propukl v úterý do dalších útoků. Pokračoval i během dnešní noci. Situace se vyhrotila poté, co se dav agresivní naladěných demonstrantů pokusil proniknout do sídla parlamentu a opětovně obsadil Kyjevskou radnici. Policisté se následně snažili rozehnat protestujících na náměstí Nezávislosti, protože jeho část se ocitla v plamenech, když demonstranti začali zapalovat pneumatiky, aby zastavily jednotky pořádkové policie, informovaly HlavnéSprávy.sk.

Politik bitý do hlavy - Kličko - Zločinec vyzývající k vraždění

Politik bitý do hlavy – Kličko – Zločinec vyzývající k vraždění

Počet obětí je oficiálně dvacet, média uvádějí až 25. Ministerstvo vnitra oznámilo, že 7 policistů zemřelo na střelná zranění během střetů s demonstranty. Další dva policisté byli později zabiti a ostatní zranění poté, co byli napadeni v Kyjevě, dodává slovenský zpravodajský server. Ministerstvo také dodalo, že 135 strážců zákona bylo přijato do blízkých nemocnic, přičemž 35 je v kritickém stavu.

Opozice uvedla, že zastřelený byl i novinář deníku Vesti Vjačeslav Veremij. Úřady zveřejnily, že počet zraněných se pohybuje kolem 500, lékaři sympatizující s opozicí uvádějí číslo 1000. Nemocnice v Kyjevě nejsou schopny zvládnout nápor velkého množství zraněných lidí. Oběti musí čekat, aby se dostali na operační sály se zraněnými končetinami, amputacemi či poškozenými očima.

Opoziční politici po jednání s vládními politiky ovšem vyzývají demonstranty, aby se vzdali násilí, ale vyzývají je, aby neopouštěli Majdan.

BERKUT je připraven náměstí Nezávislosti vyklidit

Vojáci vnitřních vojsk MV Ukrajiny (BERKUT) zaujali pozice u náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva, nepodnikají však zatím žádné akce. Podle názoru demonstrantů plánují komanda obklíčit náměstí Nezávislosti pro jeho následující vyklizení, informoval Hlas Ruska.

Bylo oznámeno také o tom, že ze západních a středních regionů Ukrajiny jedou na pomoc demonstrantům jejich stoupenci. Ovšem již včera na to reagovalo Ministerstvo vnitra, které uzavřelo všechny příjezdové cesty do města.

„Měli jsme mírový politický proces vývoje, ve společnosti byly dost tolerantní vztahy, a teď je to všechno zmařeno. Nevím, kolik lidí je třeba zabít, aby si účastníci politického dění uvědomili svou odpovědnost“, komentoval situaci na Ukrajině kyjevský politolog Sergej Tolstov v interview pro Hlas Ruska.