Odstartovali Francouzi Vzpouru davů? Protesty policistů se stávají masovými za podpory občanů

PAŘÍŽ | Masové protesty francouzských policistů neutichají, naopak pokračovaly šestou noc po sobě a protesty začínají připomínat občanskou vzpouru. Tedy vzpouru davů, jak před ní letos varoval 2. prezident České republiky Václav Klaus.

Vzbouření policisté ve Francii | foto: businessinsider.com

Vzbouření policisté ve Francii | foto: businessinsider.com
Policisty přišly podpořit hasičské sbory, které rovněž jako policisté jsou často objektem útoků v tzv. no-go zónách a masově se k nim přidává i civilní obyvatelstvo. O víkendu hořel v jedné z no-go zón opět autobus a dopravní podniky začínají do těchto oblastí totálně rušit dopravní spojení. Vzpoura davů a válka s vetřelci je asi tady.

Policisté si musejí kupovat výstroj za své peníze

„Ze soboty na neděli zažilo demonstraci Marseille, kde policisté vyjadřovali velkou nespokojenost s materiálním vybavením, které mají či spíše nemají k dispozici,“ píše přímo z Francie, kde ožívá revoluční duch, dopisovatelka slovenského konzervativního deníku HlavnéSprávy.sk Katarína Hanzlíková.
kup-zde

Pro zpravodajský televizní kanál BFMTV se vyjádřil jeden z protestujících policistů, že pokud chtějí být při zásazích přiměřeně chráněni, nezbývá jim často nic jiného, než si vybavení jako přilby, bezpečnostní vesty a pod. koupit na vlastní peníze a hned jmenoval reportérovi všechny součásti vybavení, které si musel opatřit sám. To vše jde do výše cca 700 eur.

Plamínek vzpoury přeskočil z policistů i na obyvatelstvo

Začala ve Francii vzpoura davů? | foto: businessinsider.com

Začala ve Francii vzpoura davů? | foto: businessinsider.com

V páteční noc pokračovaly protesty i v samotné Paříži, které se podle listu Le Figaro nesly v duchu solidarity a obrovské podpory obyvatelstva protestujícím policistům.

„Lidé z okolních balkonů, kudy procházel dav demonstrantů, aplaudovali, hlasitým troubením dávali najevo podporu řidiči aut i cyklisté, dokonce návštěvníci místních barů vycházeli na chodníky a demonstrativně připíjeli policistům na zdraví,“ píše Katarína Hanzalíková z Paříže, kde zahořela naděje a davy se daly do pochodu. Podle ní se to vše dělo za výkřiků „bravo“ a spontánního zpěvu národní hymny místním obyvatelstvem.

Podle všech posledních informací ve Francii začala avizována Vzpoura davů, před kterou varoval v souvislosti arogance moci Bruselské říše a diktátorských praktik prezident Václav Klaus počátkem letošního roku. Ve Francii bude tento plamen těžko potlačitelný, jelikož v čele demonstrací a manifestací stojí samotní policisté, kteří byli v minulosti zneužívání mocí k potlačování občanského odporu. Dnes odpor organizují.


Občané podporují policii

Projev občanské podpory

Projev občanské podpory

Na francouzských vlajkách, které nesli obyvatelé, bylo možné číst nápisy. „Občané podporují policii“, nebo „občané jsou s policií“. Demonstrující policisté znovu vyjadřovali, že mají toho už dost“a požadovali lepší vybavení a přísné tresty pro mu-slimácké útočníky z Viry-Chatillon, kteří téměř zaživa upálili čtyř policistů, když jim do služebního vozidla vhodili zápalnou lahev. Tento incident byl spouštěčem nepokojů.

Podle deníku Le Figaro policejní funkcionáři pařížského regionu byly zjevně dojati podporou, kterou jim prokazovalo obyvatelstvo a začali skandovat: „Rozzlobení policisté, solidární občané“, nebo „Občané pojďte s námi!“

Při každém projíždějícím policejním autě nebo siréně dav občanů aplaudoval a řidiči stahovali okna na svých autech, aby ukázali podporu a někteří ukazovali prsty V – symbol vítězství.

Le Figaro cituje prohlášení dvou policistů. Thomas uvedl: „Byl jsem překvapen, kolik lidí nás podporuje. Myslel jsem, že budeme čelit několika projevům nepřátelství. Populace skutečně pochopila, co se zde děje. Viděla, kdo nefunguje na úrovni veřejných služeb.“ Podle Josephnie obyvatelstvo zažívá totéž co zažívají policisté. „My jsme také zoufalí. Hájíme instituce, které nemají důvěru. Jsme tady, abychom zapálili plamen,“ uvedla policistka.

Reklama: