Nepokoje zasáhly Zakarpatí, tamní milice je za občany proti vládě

UŽHOROD | Ukrajinské nepokoje a hořící města se pomalu blíží ke středu Evropy. Včera v noci zasáhly nepokoje i zakarpatské město Užhorod, které je nedaleko hranice se Slovenskem, kdy tato hranice je i hranicí Schengenského prostoru. Zakarpatská situace je sice odlišná v rámci celé Ukrajiny, ale v něčem přeci jen podobná. Zakarpatští Rusíni si již v roce 1991 plebiscitem odhlasovali autonomii na Ukrajině, kdy tehdejší vláda slíbila Zakarpatí autonomii. Té se jim dodneška nedostalo. Proto je možno považovat nepokoje v Zakarpatí jako separatistické, na rozdíl od nepokojů v Kyjevě, které jsou teroristické.

Zakarpatský BERKUT na straně občanů

Zakarpatský BERKUT na straně občanů

Útok na kancelář Strany regionů, což je vládní strana na Ukrajině provedly neznámé osoby, tím že okny do budovy naházely zápalné lahve. Kancelář byla zapálená a hořela i střecha. K ohrožení na životech nedošlo. Informaci přinesla zpravodajská agentura UNIAN.

Zakarpatská milice proti vládě

Zakarpatská milice v plné sestavě oznámily, že jsou věrny zakarpatskému lidu, oznámil portál ua-reporter.com. Čímž jasně deklarují, že proti Zakarpatským obyvatelům nebudou zasahovat a budou podporovat jejich nároky.

Jak ujistil náčelník ukrajinského ministerstva vnitra oblasti Vasilij Varcaba, zakarpatská milice je na straně lidu a nebude používat sílu vůči účastníkům mítinků. Totéž potvrdil do megafonu i velitel zakarpatského Berkutu, major milice Vasilij Šalenik, informoval zpravodajský server rozhlasové stanice Hlas Ruska.

Aby Varcaba potvrdil, že zakarpatský Berkut se neúčastní kyjevských událostí, nařídil, aby všichni příslušníci oblastního ministerstva vnitra a zakarpatského zásahového oddílu Berkut nastoupili na náměstí.

Drolení Ukrajiny

Postoj na Zakarpatí může nastolit odstředivé síly těch regionů, které se nikdy za Ukrajinskjé nepovažovaly, jelikož samotná Ukrajina je uměle vytvořený stát na východě Rusi, kdy východní část je Ruská a západní část tvoří entity, které spíše v historii žily tu s Poláky, tu s Maďary, či Rumuny.

Samotné Zakarpatí bylo v meziválečné době součástí Československa a oblast kolem Lvova byla historicky Haličí. Rumuni již vyslovili nároky na své historické území, které je dnes součástí Ukrajiny.