Babiši, věnuj se buřtům

Babiš se v pořadu ČT v souvislosti s M. Zemanem a čínskými investicemi vyjádřil takto: „Dosavadní investice skupiny CEFC jsou v nákupu nemovitostí do portfolia soukromých vlastníků nebo akcionářů.

Jiří Paroubek | foto: parlamentnilisty.cz

Jiří Paroubek | foto: parlamentnilisty.cz
Takže nějaké investice z čínské strany, které by měly přímý pozitivní vliv na český rozpočet, zatím nevidím.“ Babiš podniká především v oblasti potravinářského průmyslu. To jej poněkud diskvalifikuje z toho, aby hovořil o sofistikovanějších oblastech průmyslové výroby.

Vzpomínám, jak jsem před třemi, čtyřmi lety navštívil jeho supermoderní pekárnu Penam kousek od Prahy. Musím říci, že tato návštěva ve mně zanechala velmi dobrý dojem. Moderní stroje, moderní technologie, kvalifikovaní lidé…

Ale, málo platné, pokud si mám koupit chleba, raději jedu do pekárny do Ohrobce kousek od Prahy anebo jinam a kupuji si skvělý, ručně dělaný, chléb, který je i pokud jde o těsto zpracováván klasickým způsobem, a nikoli na „vědecké bázi“. A má chuť chleba, tedy českého chleba. A není ztvrdlý jako ve velkých supermarketech…

Ne vše v oblasti potravinářského průmyslu, pokud probíhá na vědecké bázi, je skvělé. Zejména pro náročnějšího zákazníka. Ani buřty, které Babiš vyrábí, nejsou zrovna na té úrovni, že bych si je chtěl koupit, stejně jako jeho další uzeniny. A pokud chci koupit kuře, jdu si pro něj od Marks and Spencer a kupuji anglické kuře.. Raději si dávám kuřata v cizině, kde mají svou specifickou chuť, u nás mají tak nějak jinou chuť. Tu Babišovu… Pokud jde o buřty, kupuji raději než ty Babišovy, které jsou chuťově nepoužitelné, buřty z menší výrobny od Dolejše v Davli. Anebo odjinud.

e-shop-ceska-expedice

Bohužel, Babiš je svým pohledem na český průmysl i na jeho potřeby limitován pohledem ze svého podnikatelského úhlu. On podniká především v pečivu a buřtech…

Pokud dnes hodnotí investice, jejichž příchod předjednal prezident Zeman v jednáních s čínskými představiteli při svých návštěvách v Číně i při návštěvě čínského prezidenta u nás, je to velmi předčasné.

Pokud dnes Babiš autoritativně mluví o tom, že z těch investic nic státu nepřišlo, je to s ohledem na jeho manažerskou neznalost trapné. Je třeba se ho zeptat, jako dlouho trvalo naplánování a výstavba například stavby pekárny, kterou jsem viděl.

Než ji vůbec naplánoval, vykoupil pozemky, sehnal potřebné peníze, úvěry, než připravil projekt, než získal územní rozhodnutí a stavební povolení atd… Určitě mu to trvalo nejméně pět až sedm let. Pokud méně, musím říci, že má schopnější lidi, než jsem si myslel.

Stejně tak příliv čínských investorů a jejich investic u nás není záležitostí jako rozhodnutí o tom, zda dneska vyrobím dvacet přepravek buřtů, a zítra, protože jedu k Fandovi na oslavu, kde bude tisíc lidí navíc, jich vyrobím třicet. Je to trošku intelektuálně náročnější téma.

O budoucích investicích Číňanů u nás je proto předčasné hovořit. Pokud CEFC, jak se proslechlo v českých médiích, hodlá zakoupit Florentinum za mnohamiliardovou částku, je to také investice. A pokud znám Pentu, ta těch 6-8 miliard, které od Číňanů strží, bude investovat, a podle možností v ČR, do něčeho jiného. A to také vytvoří pracovní příležitosti.

Babiš se tak trapně zapojil do antičínského proudu, který se v posledních dnech v souvislosti, s bohužel, prezidentem nepříliš šťastně zkomunikovanou návštěvou dalajlámy, objevil. Kdybych byl na Zemanově místě, tak celou věc ignoruji a nechám ji ležet. Babiš by si však každopádně měl vidět do úst.Zdroj: VaseVec.cz

Reklama: