Dluhy v časech hojnosti; Kdyby Babiš podnikal, tak jak řídí státní kasu, tak by dávno zkrachoval

Ministr financí Babiš se chvástá, kudy chodí, že veřejným financím se pod jeho vedením daří, že letošní výsledky hospodaření by mohly být vyrovnané a že umí vybírat daně.

Ivo Valenta

Ivo Valenta
Pokud pomineme skutečnost, že pozitivní vývoj ekonomiky, díky kterému se daří vybírat i více daní, je růstem navzdory vládní politice, která vytvářením nových byrokratických bariér, papírování, kontrol a šikanózních nástrojů dusí podnikatele a v důsledku i brání ještě vyššímu růstu, pak je na místě otázka, jak je možné, že v době, kdy se daří, vláda není schopna sestavit rozpočet bez schodku, rozpočet vyrovnaný nebo ještě lépe přebytkový?

Vytvářet dluhy v časech hojnosti je trestuhodné. To ví každý řádně hospodařící podnikatel, každá řádně hospodařící rodina. Ministr financí nám sliboval firemní řízení státu. Jako člověk, který podniká více než čtvrt století, se tomu musím opravdu smát, neboť kdybych takto řídil své firmy, již dávno bych zkrachoval.

Neobstojí Babišovy výmluvy na to, že příčinou dluhů jsou požadavky ministrů z ostatních koaličních stran. On je člověkem, který za rozpočet nese odpovědnost a sám se k tomu hlásí. On by tedy měl hledat úspory. Namísto toho sám podporuje bobtnání státního aparátu, vytváření desetitisíců úředních míst či zadávání zakázek bez výběrových řízení, a to v rozporu s tím, co sliboval. Jak se říká – sliby, chyby…