Vládo, zaveď registr dotací!

Mám pro naši vládu senzační nápad. Měla by co nejdříve zavést registr dotací. Ten by online shromažďoval informace o všech poskytnutých dotacích z veřejných rozpočtů, které by byly následně zdarma a přehledně zveřejněny na webových stránkách například ministerstva financí.

Ivo Valenta v Senátu | foto: Senát Parlamentu ČR

Ivo Valenta v Senátu | foto: Senát Parlamentu ČR
Každý občan naší země by tak mohl nahlédnout pod pokličku obrovských dotačních penězovodů, které probíhají jak na národní, tak evropské úrovni. V jednoduché tabulce by si mohl každý z nás zobrazit přehled například největších příjemců dotací, zjistit vlastnické a majetkové provázanosti firem, které si rozdělují daně nás všech, veřejně si zkontrolovat, na jaký účel byla dotace poskytnuta a v neposlední řadě si ověřit, zda byly peníze utraceny skutečně za potřebné věci, nebo za úplné hlouposti.

Myslím si, že registr dotací by se stal skutečně pokrokovým nástrojem, který doposud naší vládě zcela chybí. Plně by totiž odrážel to, čím se dnešní vláda vyznačuje během své práce. Ustavičně zavádí nové a nové registry a prosazuje jednu centrální regulaci za druhou. Navíc vše hájí tím, že se snaží o maximální transparentnost, bojuje proti korupci a narovnává tržní prostředí.

Registr dotací by tak byl dalším senzačním vládním nástrojem, plně odpovídajícím její agrolovicové politice. Dokonce si myslím, že by se registr dotací mohl stát ještě větším hitem, než médii a ministry tolik opěvovaná elektronická evidence tržeb. Díky ní má totiž, dle slov ministra financí, státní rozpočet nabobtnat o dalších 18 miliard Kč, které budou moci ministři (zajisté zcela moudře) přerozdělit zpět mezi prostý lid.Jsem přesvědčen o tom, že registr dotací by státnímu rozpočtu vydělal podstatně větší balík peněz, protože rázem by se přišlo na to, že velké procento dotací je netransparentní, vytváří korupční potenciál, případně rovnou křiví trh. Vláda by možná nakonec sama začala přemýšlet o tom, jestli dnešní složitý dotační systém, který musí spravovat armáda úředníků a který stojí nemalé náklady, nenahradí raději přímou státní finanční subvencí vybraným koncernům, masokombinátům a továrnám. Ty totiž již dnes většinu dotací ať už přímo či nepřímo „požírají“.

Dokonce si umím představit, že se dotace pro „domovské firmy“ stanou součástí vládního prohlášení příštího kabinetu a že si budoucí premiér prosadí třeba i ústavní zákon, který po boku finanční ústavy zaručí, že finanční injekce budou nekonečným zdrojem zisku jeho vlastních firem.

Tak co říkáte, nepřesvědčíme vládní ministry o tom, že je registr dotací cestou k jejich světlým zítřkům?

Reklama: