Střípky z Číny

Podruhé ve dvou měsících jsem se vydal do Číny. V září jsem navštívil město Xi‘an v provincii Šen-si, nyní jsem na návštěvě města Chang-čou, které leží v provincii Če-ťiang.

Jiří Paroubek | foto: parlamentnilisty.cz

Jiří Paroubek | foto: parlamentnilisty.cz

První návštěva Číny po delším čase vedla v září Xi’an, v provincii Šen-si, které je umístěno velmi blízko tehdejšího hlavního města, ze kterého před více než 2200 lety tehdejší první svrchovaný čínský císař řídil Říši středu.
kup-zde

Toto tehdejší hlavní město Číny mělo tehdy podle odhadů zhruba milion obyvatel, stejně tak jako o nějakých 200 – 300 let později starověký Řím. V blízkosti města se nachází expozice Terakotové armády, z níž je podle všeho odkryta pouze menší část.

Co je na Xi’anu zajímavé, kromě hi-tech průmyslu, v kterém je v tomto devítimilionovém městě v průmyslové zóně zaměstnáno cca 500 tisíc pracovníků v nejrůznějších, a především vysoce kvalifikovaných profesích, je skvělé urbanistické řešení města.

Široké bulváry jsou situovány tak, aby vyhovovaly převládajícímu směru větru. Jinak řečeno, aby se vítr dokázal ovát zplodiny z centra města. Architektura města je zajímavá, většina domů byla postavena odhadem v posledních 10 – 15 letech, tedy v letech obrovského hospodářského boomu Číny, kdy ještě před deseti lety dosahoval růst čínského HDP čísel okolo deseti procent. Město má pochopitelně i podzemí dráhu.

Architektura města jako celku je velmi tradiční, tedy spíše čínská. Xi’an leží v podhůří a má prakticky subtropické podnebí. Minimální teploty se zde pohybují blízko nuly, takže v zahradách jsou k vidění granátová jablka či banány a jiné subtropické stromy.

Město Chang-čou, které jsem navštívil nyní, má rovněž 9 milionů obyvatel a patří mezi nejvyspělejší města Číny, mezi města, která mají v Číně největší HDP na obyvatele podle parity kupní síly na obyvatele.

Přiznám se, že pohled na město tak jak jsem jej viděl z letiště od města, mě docela šokoval. Když jsem hovořil s představiteli města, starostou a místostarostou, potvrdili mi, co jsem si na základě prvotního optického dojmu myslel. Řada objektů byla projektována zahraničními architekty a přiznám se, že lehké konstrukce staveb, kde je nejzákladnějším viditelným stavebním materiálem sklo, mě zcela fascinovaly. Připadal jsem si jako v moderní části Berlína.

polados-prepravujeme-vas-byznys

A opět jako v Xi’anu – široké bulváry, mnoho zeleně naprosto plánovitě rozmístěné po městě a oproti České republice trochu opožděný podzim. Stromy jsou zatím zelené, ale teplota je zhruba, jako byla včera či v neděli v Praze. A stejně jako u nás zde mrholilo. Jsem zvědavý na další dny, které zde prožiji při setkávání se s podnikateli, abych jim představil ekonomiku ČR a EU a možnosti investování v České republice.

Myslím, že pro většinu Číňanů představujeme neznámou zemi, ale podle představitelů města, se kterými jsem hovořil, a kteří byli, až na starostu, všichni v Praze, o naší zemi hovoří s nadšením. Řekl bych, že by stálo za to, aby se do jednoho letadla na těch třech linkách, které od srpna létají mezi Prahou a Šanghají, Prahou a Pekingem a Prahou a Chengdo, hlavním městem provincie S’čchuan, dobrovolně naložili všichni komunistožrouté, počínaje ministrem Hermanem, aby se podívali, co je v této zemi také možné.

V případě Chang-čou, kde se letos v dubnu sešli i představitelé zemí G20, se jedná o viditelně velmi dobře řízené město, což mohu zcela odpovědně říci na základě svých zkušeností patnáctileté práce v pražské komunální politice. Tím neříkám, že někde na venkově ve středu Číny nebo na jejím západě to vypadá úplně stejně.

Nechci jmenovat asijské země, v kterých jsem byl a kde jsem se styděl za strašlivou chudobu, v které lidé v těchto zemích musí žít. To jsem v Číně – ani v těch venkovských oblastech, které jsem viděl například kolem města Xi’an, neviděl. A ve městech už vůbec ne.

Mimochodem, průměrný roční příjem na osobu v provincii Če-ťiang, jejímž hlavním městem je právě Chang-čou, se pohybuje kolem 18 tisíc dolarů na osobu. A to včetně venkovských obyvatel, kterých je v provincii zřejmě většina.