Bezvýchodné dluhové pasti musí skončit. Slušní lidé mají mít naději

PRAHA | Prosazuji systémové řešení dluhových pastí s tím, že chceme, aby každý slušný člověk, věřitel i dlužník, měli právo na férové vyrovnání dluhů, začíná své prohlášení o neférových podmínkách v rámci dluhů předseda politického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a poslanec Parlamentu ČR Tomio Okamura.

Tomio Okamura

Tomio Okamura
Podle něj se problém s dluhy v České republice rozrostl do tak obludných rozměrů, že vhání mnoho lidí do šedé ekonomiky, kteří tak neplatí daně, odvody a některé to samozřejmě dohání i ke kriminalitě. „Krátce řečeno, neřešení bezvýchodných situací je ztrátou a rizikem i pro celou společnost,“ míní Okamura.
kup-zde

Pak předseda SPD připomíná statistické údaje ohledně bídy, která je především způsobená dluhovou pastí: Podle Českého statistického úřadu je 9,7% všech Čechů ohroženo příjmovou chudobou, jejich příjmy dosáhly v průměru jen 122 637 Kč za rok, tedy deset tisíc korun měsíčně. Přes 576 tisíc lidí je ohroženo materiální deprivací, což znamená, že si nemohou dovolit část z věcí, které pokládáme za běžné, jako je televize, pračka, dovolená či zaplatit nečekaný výdaj. Stát musel dát jen vloni 30 milionů korun pro děti, jejichž rodiče si nemohou dovolit zaplatit jim obědy, aby děti nebyli o hladu.

Kdy statistiku dále rozšiřuje: Zhruba 20% všech chudých je v České republice zatíženo exekucí a je v dluhové pasti. A těžko řešitelné dluhy má až polovina domácností, přičemž přesné statistiky neexistují. Neexistuje také registr dluhů, takže dokonce nikdo v zemi, ani vy osobně nevíte, zda, kolik a komu dlužíte nebo kdo dluží.

polados-prepravujeme-vas-byznys

„Podotýkám, že stačí pokuta za špatné parkování nebo za rychlost v tunelu nebo za první pomoc záchranky, která vás v bezvědomí odveze, a po léta o dluhu nevíte, dluh roste, pak ho někdo prodá lichváři, jako to udělala například královehradecká nemocnice, a najednou máte z 309 korun dluhu za poplatek sumu 30 tisíc – a to ještě v tom hodně lepším případě,“ připomíná zlodějské praktiky posvěcené státem předseda Okamura.

A řešení nemusí být zase tak složité: „Programovým cílem našeho hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) je řešení problému dluhových pastí. Sobotka s Babišem však dělají pravý opak, na tyto problémy zvysoka kašlou a nenavrhují žádná pozitivní řešení,“ navrhuje Tomio Okamura, kdy podle něj je dále možné, že uzákonit místní příslušnost exekutorů, což by skoncovalo současný byznys s dluhy, kdy je dlužník zbytečně sdírán až na kost, a u lichvy jsme navrhli po vzoru nejvyspělejších zemí světa zastropování úroků u půjček.

„A máme samozřejmě celou řadu dalších konkrétních návrhů, které by situaci zásadně zlepšily,“ slibuje Okamura a připomíná, že Sobotkova a Babišova vláda již vloni zamítla návrhy zákonů našeho hnutí SPD ohledně exekutorů a lichvy, které by zásadně pozitivním způsobem tuto problematiku řešily.


Reklama: