Italský komik Beppe Grillo chce být premiérem. Jeho hnutí usiluje o vypsání předčasných voleb

ŘÍM | Hnutí pěti hvězd reagovalo na výsledky nedělního referenda (M5S) a vyzvalo dnes k okamžitému uspořádání předčasných parlamentních voleb a vyjádřilo připravenost převzít moc v zemi, informuje vydání slovenského konzervativního deníku HlavnéSprávy.sk. Tím by se mohl stát italský komik a nyní předseda M5S premiérem země.

Beppe Grillo | foto: stalo-se.cz

Beppe Grillo | foto: stalo-se.cz
Hnutí italského komika tak reagovalo na výsledky nedělního referenda, ve kterém italští voliči odmítli ústavní reformu prosazovanou premiérem Mattem Renzim, který měla z Itálie udělat jen protektorát Evropské unie a zlikvidovat demokracii v zemi.

Vlastizrádný předseda vlády Renzi následně avizoval, že odstoupí z funkce. Tak se i stalo a vládu vede jen jako dočasný premiér.

„Demokracie zvítězila,“ napsal na svém blogu zakladatel M5S, komik Beppe Grillo, čímž komentoval výsledky plebiscitu. Jeho hnutí během kampaně tvrdě agitovalo za odmítnutí reformy. V případných předčasných volbách by Hnutí pěti hvězd muselo soupeřit o hlasy voličů s Renziho „Demokratickou stranou,“ díky nově zavedenému dvoukolové volebního systému by však zřejmě zvítězilo.