Tahle ostravská politická nula a symbol nechutnosti z ČSSD odchází do míst, kde slunce nesvítí

OSTRAVA | Politická kariéra ostravského politika Lumíra Palyzy se zřejmě chýlí k definitivnímu konci. Jako by nestačilo, že na podzim 2015 přišel o post prvního náměstka primátora Ostravy, o rok později je odvolán jako šéf ostravské ČSSD z důvodů špatně zvládnuté kampaně do krajských voleb, společně s historicky prvním odchodem sociálních demokratů do opozice v krajském městě. Nyní vyplouvají na povrch jeho další závažná pochybení. Informuje na webu ParlamentniListy.cz redaktor Tomáš A. Nový. Článek Vám v přepisu přinášíme, bez úprav a korektur:

Ovoce práce Palyzy – Zbabraná rekostrukce Kulturního domu v Porubě | foto: Radek Velička
Psal se rok 2014, když se v komunálních volbách do obvodního zastupitelstva Moravské Ostravy a Přívozu dostalo šest zastupitelů ČSSD v čele s kandidátkou na starostku Janou Vajdíkovou. Během vyjednávání o budoucí koalici se ovšem za zády potenciální starostky vytvořila koalice nová, ve které byli překvapivě i tři členky ČSSD – Lucie Feiková, Eva Pašková a Vladimíra Vodová. Ty dokonce na ustavujícím zastupitelstvu hlasovaly proti lídryni své vlastní kandidátky. Vajdíková o tom do té chvíle neměla ani tušení. Kdo o tom rozhodně věděl, byl podle našich zdrojů právě Lumír Palyza.

„Tehdejší dosluhující starosta Ostravy-Poruby a ostravský lídr ČSSD rozkmotřené vztahy mezi členy Moravské Ostravy 1 a Moravské Ostravy 2 ještě zhoršil,“ vysvětluje nám sociální demokrat, který si nepřeje uvádět své jméno. „Když těm třem poradil, aby se přidaly do koalice s Hnutím Ostravak a komunisty, moc dobře věděl, že tím porušuje stanovy, ale vůbec nic s tím nedělal!“ doplnil.

Okresní výkonný výbor tehdy v čele s poslancem Adamem Rykalou vydal k této nestandardní situaci dvě usnesení, ve kterých OVV vyzývalo klub zastupitelů ČSSD Moravské Ostravy a Přívozu, aby dojednali takovou koalici, ve které bude zajištěna podpora všech členů klubu a že koaliční smlouva dojednaná mezi hnutím Ostravak, ČSSD a KSČM nemůže být naplněna. Zastupitelky Feiková, Vodová a Pašková na tato usnesení ale nebraly žádný zřetel.

„Shodně dokonce okresní kontrolní komisi, která se dlouhodobě zabývala porušováním stanov těchto zastupitelek, do zvukového záznamu uvedly, že pokyn k podpisu koalice bez souhlasu nadpoloviční většiny dostaly od Lumíra Palyzy,“ řekla ParlamentnímListům.cz podvedená kandidátka na starostku Jana Vajdíková.

banner-cex-660x220

Ostravská okresní kontrolní komise ČSSD tehdy došla k závěru, že Feiková, Vodová a Pašková porušily stanovy ČSSD a vyzvala okresní výkonný výbor, aby konal v souladu se stanovami a tyto členky ze strany vyloučil. „Jenže se tak nestalo,“ pokračuje Vajdíková. „Na podzim loňského roku byl do čela ostravské ČSSD zvolen právě Lumír Palyza a mohl celou věc vyřešit. On to ale naopak zametl pod koberec a odmítal cokoliv řešit. Naše organizace dala k jeho rukám několik usnesení i pokynů, ale on a výkonný výbor na ně vůbec nereflektoval.“

I to mělo za následek jeho definitivní odvolání z čela ČSSD. „Zaslepil se mocí. Už před volbami se viděl jako jasný primátor a role prvního náměstka pro něj byla jakousi prohrou. Co teprve, když skončil jako řadový zastupitel a teď i jeden z tisíce členů ČSSD bez jakékoliv funkce… Je to přesně, jak se říká: Kdo chce moc, nemá nic,“ dodal nejmenovaný zdroj.

Podle zasvěcených byl právě toto jeden z posledních hřebíků do politické rakve Lumíra Palyzy.

Jak bylo navíc uvedeno zkraje materiálu, mladí sociální demokraté z Ostravy na konferenci tamní ČSSD vyjádřili nesouhlas s nekompetentním vedením organizace v čele s Lumírem Palyzou. „Na základě návrhu na odvolání proběhlo hlasování, které většinou 75 hlasů (z celkem 128 hlasujících) potvrdilo převažující názor a odvolalo Lumíra Palyzu z předsednické funkce,“ uvedl předseda MSD Robin Vašnovský. Změny v okresním výkonném výboru vnímají podle oficiálního prohlášení nejen „mladí“ jako prostor pro odklon organizace od populismu a návrat k základním idejím strany. Okresní výkonný výbor ČSSD v Ostravě do zvolení nového předsedy povede jeden z místopředsedů.Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pozadi-CSSD-Zdroj-promluvil-o-politickem-pohrbu-socialniho-demokrata-465775