Petr Mach rezignoval na funkci předsedy Svobodných

PRAHA | Petr Mach včera večer rezignoval na funkci předsedy Strany svobodných občanů, a učinil tak s okamžitou platností na zasedání Republikového výboru strany 10. prosince 2016. Informuje tisková mluvčí europoslance Macha Kateřina Kašparová.

Petr Mach v Bruselu
Svobodné vedl od vzniku strany 14. února 2009 a ke své rezignaci říká: „Strana se dostala do vnitřního sporu o charakter, směřování a ústřední téma komunikace pro volby do Poslanecké sněmovny. Spor se vedl o to, jestli vystoupení z EU (tzv. „czexit“) má být hlavním či jediným volebním tématem strany, nebo ne. Já osobně tuto tezi nepodporuji, protože myslím, že naše občany kromě bruselské byrokracie trápí např. vysoké daně a neustálé ukrajování našich svobod naší českou vládou. Abych zabránil trvajícím, ubíjejícím a neproduktivním sporům ve straně, vidím jediné východisko v tom, že o dalším charakteru strany rozhodnou členové v nové volbě předsedy.“

Předsednictvo Svobodných dál funguje ve složení: Radim Smetka, Josef Káles, František Matějka a Ondřej Pecák. „Doufám, že předsednictvo strany vypíše bez zbytečného odkladu volbu předsedy. V ní budu usilovat o znovuzvolení a chci se přímo střetnout se zastánci alternativní vize. Předpokládám, že bude na předsedu kandidovat František Matějka, jako hlavní iniciátor myšlenky, že by měla strana komunikovat výhradně vystoupení z EU“, uvádí Mach.

Petr Mach je přitom pro vystoupení ČR z EU: „Od vzniku strany si myslím, že Česká republika by měla být v Evropě suverénním státem. Jsem pro vystoupení ČR z EU a jsem pro to, aby bylo uspořádáno referendum o členství v EU. Voličům ale musíme podle mě nabízet naši vizi státu, který bude nejen suverénní, ale ve kterém občané budou svobodní, budou platit jen nízké daně a stát je nebude obtěžovat nekonečnou byrokracií. Nechci potlačit ekonomickou složku našeho programu,“ uvedl Mach.


Reklama: