Petr Fiala z ODS plácá jen politické fráze

Předesílám, že se nechystám trefovat do Petra Fialy, ale mluvit o věci samotné. Předseda občanských demokratů kritizuje rozpočet sestavený nynější vládou a říká, že ODS by dala peníze jinam, tam, kde přinesou občanům skutečný užitek: „Do vzdělání, do výzkumu, do bezpečnosti…“

Viktor Lošťák
Je to taková politická fráze. Buďme vzdělanou společností, dejme peníze na vědu, do škol, do výzkumu, bude to žůžo. Lež jak věž. Jenže můžete říct něco jiného?

Můžete říct veřejně, že další investice do vysokých škol nepřinesou nikomu nic než lidem, kteří tam pracují? Bože, vždyť to byste se postavili proti vzdělání, proti samotné civilizaci! Můžete říct, že státní věda přináší této zemi leda tak figu borovú? To by člověk musel být blázen, aby si proti sobě poštval celou akademickou lobby, všechny ty rektory a děkany a asistenty a laborantky a studenty, všechny, co se tím baví celý život a rozhodně nechtějí přestat.

Investice do vzdělání si přejí i lidé v soukromém sektoru – mají přece děti, ty chtějí poslat na vysokou školu a platit školné se jim dvakrát nechce. Jistěže vědí, že pro společnost jako takovou je každý další vysokoškolák jen zbytečnou zátěží, ale nakonec, když platíme daně, tak ať z toho taky něco máme. A kde by pak děcka pracovala, kdyby stát nedával víc peněz do výzkumáků? Sice z nich nikdy nic nevypadlo, ale o to nejde. Bude tam teplo, žádná dřina a potomek bude mít k titulu i práci.

To je ta podstata, ten důvod, proč nelze systém reformovat. Stejně jako formálně pravicový Petr Fiala nechce a ani nemůže říct, že vzdělání máme tolik, až jsme z toho úplně blbí, že státní výzkum je hraní si na vědu bez jakéhokoli reálného užitku, jako vždycky bylo, ani průměrný volič, i kdyby se stokrát považoval za pravicově smýšlejícího, si nedokáže připustit nepříjemnou pravdu. A tak to půjde dál, až se to jednou sesype. V tom lepším případě.A tady je to plácání komentované autorem: