Je i Mrazík agentem Kremlu?

Legendární ruský animovaný film „Mrazík“, který se na českých obrazovkách objeví v době vánočních svátků je z nějakého pohledu možné považovat za nebezpečný. „Mrazíka“ vysílají v Ruských centrech, které jsou rozhodnutím Evropského parlamentu zařazeny k „ruské propagandě“.

Ilustrační snímek | foto: holidaycheck.de

Tato skutečnost však do rozpaků nepřivádí ředitelku Ruského centra, profesorku Západočeské univerzity Vlastu Klausovou.

Ruská centra patří do systému „Ruského světa“, který Evropský parlament přiřadil do kategorie nenávistné propagandy v EU. Jak se Vám pracuje v takových podmínkách?

Vlasta Klausová: Usnesení Evropského parlamentu podle mě není správné. Naše centrum má skvělé vztahy s fondem „Ruský svět“, ale spolupráce je založena výhradně na úrovni studia jazyka a kultury. Nejsme žádnou politickou organizací, já osobně jsem politicky neaktivní člověk. Opakuji, že považuji charakteristiku naší činnosti ve formulaci Evropského parlamentu za nesprávnou. Není v mých silách identifikovat, co děláme (studium ruského jazyka, promítání filmů, literární soutěž „Puškinův památník“, seznámení s ruskou kuchyní atd.), že jsme byli označeni za nějaké agenty, kteří škodí v EU. Děláme to kvůli znalosti ruského jazyka a ruské kultury.

Pořádáme v těchto před svátečních dnech celou řadu akcí. 14. prosince proběhne pro školáky novoroční večer. Řekneme jim, kdo je Děda Mráz a Sněhurka, budeme se učit národní ruské písně, promítneme ruské filmy a samozřejmě pohádku „Mrazík“, na které vyrostla nejedna generace Čechů, a bez které jsou u nás Vánoce a Nový rok prostě nemyslitelné! V Ruském centru bude možné tento legendární animovaný film vidět v originálu, bez překladu.

loading...

Není vidět pokles zájmu o ruský jazyk, vždyť politická situace v Česku nenapomáhá jeho populárnosti?

Je to úžasný fenomén. Ať se děje cokoliv, zájem k ruskému jazyku a kultuře se nesnižuje. Například na naší univerzitě je ruština třetím nejžádanějším jazykem po angličtině a němčině. Dnes ho studuje více než 200 lidí, všechno jsou to budoucí pedagogové a podnikatelé.

A jak se ruština stala Vaší profesí, proč se věnujete práci v Ruském centru?

Já jsem profesionální rusistka, v 80. letech jsem absolvovala filozofickou fakultu Karlovy univerzity, obor Ruský jazyk a dějepis. Celý můj život je spojen s ruštinou, nikdy jsem ho nezradila, jako profesi. Ruština to je moje láska na celý život, snažím se předávat své znalosti, svůj postoj k jazyku a kultuře Ruska studentům a školákům.


Zdroj: Sputnik

loading...
Reklama:
loading...