Stmívání svobody

Doba, kdy byla svoboda slova v České republice v ohrožení, je beznadějně za námi. Jsme dávno uprostřed boje.

Viktor Lošťák | foto: debatniklub.cz
Když se mne Parlamentní listy v rozhovoru mimo jiné ptaly, co říkám na to, že Česká spořitelna stáhla reklamu z webů, které analýza Evropských hodnot označila jako dezinformační. Odpověděl jsem, že v podstatě nic. Mateřskou firmou ČS je rakouská Erste Bank, korporát, jehož firemní kultura má v sobě i poklonkování politické korektnosti. Stažení reklamy vnímám asi jako interní nařízení firmy, že nesmí být diskriminováno žádné ze 71 pohlaví.

Mýlil jsem se. Prostudoval jsem si tu Jandovu studii podrobněji a zjistil, že na Slovensku takto stáhlo reklamu přes 1400 společností. Evropské hodnoty nyní výskyt reklamy na webech určených k cenzuře monitorují a výsledky přirozeně použijí k dalšímu nátlaku na zadavatele reklamy, aby svou inzerci stáhli. Jsem si jist, že řada z nich to udělá, zvláště, když se Jakub Janda bude tvářit jako oficiální instituce či s oficiálními institucemi spolupracující. A to bude, vždyť vláda chce cenzorský úřad (oficiálně „úřad pro pravdivé informace“)  zřídit už v  nejbližší době a Jakub Janda si do něj jistě cestu najde.

Vlastenci bojkotujte rakouskou Českou spořitelnu! Je to zločinecká banda?

Obávám se, že takový úspěch povzbudí eurocenzory k dalším krokům. Dnes označují weby s nepohodlným obsahem a snaží se je ekonomicky odstřelit, zítra to začnou dělat obráceně. Těm internetovým médiím, které projdou jejich – samozřejmě placeným – auditem, udělí certifikát „Zaručená Europravda“. Weby bez certifikátu budou likvidovány ještě silnějšími nástroji – například státní správa vyloučí z veřejných zakázek společnosti, jež platí reklamu nebo jinak obchodují s médii bez certifikátu. Takový nebo velmi podobný vývoj lze vcelku s jistotou očekávat. Stejné audity a certifikáty se chystají například v oblasti „genderové rovnosti“, lidsky řečeno, místo parazita Jandy je budou dělat parazitky od feministek.

Celý postup bude patrně velmi efektivní. Nevyvolá téměř žádný zájem většiny obyvatelstva – půjde o sérii postupně zaváděných kroků, z nichž každý sice vzbudí drobné podrážděné mručení, jako je tomu dnes u prvních cenzorských seznamů vydaných Jandou, ale nic víc. Z webu postupně zmizí větší servery a menší skončí jako okrajové. Lidé to budou vnímat jako v podstatě správné, protože budou stále masírováni řečmi o extrémistech a hrstkách kverulantů. A Unie, přestože půjde již o tvrdou diktaturu s funkční cenzurou, bude stále moci tvrdit, že je svobodnou společností, v níž každý má právo na názor – tak, jako to o svém režimu tvrdili komunisté.


loading...

Komentáře:

Reklama:
Pivní bedekr