Zlodějina za bílého dne. Pravda o vodě

Hostem Dotazníku pro… Alexandra Vojty, pořadu webu DebatniKlub.cz byl tentokrát makroekonom Radek Novotný, autor projektu Pravda o vodě. „Novotný je člověkem, který se postavil v českém vodárenství nemravné privatizaci zisků a zestátnění nákladů a předávání monopolu vody do rukou cizinců,“ informují ParlamentniListy.cz.

„To, co se tady děje, je moderní forma kolonialismu. Když se do ekonomiky začínají prolínat gansterské praktiky a nefunkční schéma obranných mechanismů demokracie, tak se musím rozhodnout, zda stáhnu všechny půlky, nebo si řeknu, že se mi to nelíbí,“ řekl úvodem Novotný, který se snaží pomoci obcím udržet kontrolu nad vodou a nad tím, kde končí peníze vybrané od lidí za vodu. Dle jeho názoru mají končit v obnově místních vodárenských trubek a ne v zahraničí.
„Jde o nemravný tunel, který organizuje skupina fyzických a právnických osob za účasti politiků, a vede to ke škodě vodáren. A v tu chvíli jsem si říkal, že vydržím. Zavřel jsem se na týden do tmy a rozhodl jsem se neodejít,“ zmínil. Kdyby odešel, považoval by to za srabárnu.

„Voda patří do rukou státu, měst a obcí. V okamžiku, kdy z ní uděláme kšeft, bude z toho velký maglajs,“ myslí si a tvrdě si za tím jde. Podle jeho slov z toho projektu nemá de facto žádný hmotný prospěch.

Ve svém rozhovoru se Novotný vrátil také do historie, kdy podle něj vše de facto způsobila naivita po listopadu 1989. „Vznikly okresní vodárny se záklopkou, že to musí jen města a obce. Následovalo to, že to nikdo nerespektoval. Koncerny ovládly vodárny a připravovaly se na to, že z nich vytáhnou zlaté vejce,“ zmínil Novotný. Podle jeho názoru pak existovali takzvaní naháněči koncernů. „Koncern pak řekne, o tom nic nevíme,“ zmínil.