Přes půl milionu lidí pochodovalo v Paříži a Lyonem pro podporu tradiční rodiny a proti homosexualistickým zvrácenostem

PAŘÍŽ – LYON | V neděli nad Paříží celý den nádherně svítilo slunce, chvílemi počasí připomínalo spíše jaro než začátek února a Francouzi znovu vyšli do ulic. Začala „druhá sezóna“ hnutí La MANIF pour tous, tentokrát zasazená do celoevropského rámce. V tento den se totiž konaly demonstrace na podporu rodiny v mnoha evropských městech: v Římě, Madridu, Vídni, Bruselu, Berlíně, Varšavě, Budapešti a účast nahlásili i Irsko, Litva, Argentina a dokonce některé asijské země. Ve Francii se nedělní demonstrace konala na dvou místech: V Paříži a v Lyonu. Očekávaná účast byla padesát až sto tisíc lidí, nakonec do ulic Paříže vyšlo podle organizátorů více než půl milionu lidí. V Lyonu se zúčastnilo přibližně 40 tisíc lidí. Police účast bagatelizovala.

La manif

Průvod vycházel z náměstí Ecole militaire, směrem k náměstí Denfert Rochereau, kde byl naplánován oficiální program. Účastníci manifestace vytvořili průvod dlouhý přibližně 7 km a v davu bylo vidět všechny věkové kategorie: Důchodce, mladé rodiny s dětmi, velmi mnoho mladých lidí, řeholníků, zástupců politických stran a dokonce i muslimskou komunitu.

Extremisté? Kolik aut shořelo? Den hněvu

V Lyonu v čele průvodu spolu s ostatními šel kardinál Philippe Barbarin a rektor Velké mešity v Lone Kamel Kabtrane. Kromě tradičních vlajek s logem hnutí bylo opět možno vidět i mnohé podomácku vytvořené slogany, například: „Jazyk socialistů: Otec = reakcionář, Škola = chrám socialistů“ či „Brusel, nech naše děti na pokoji“; „máme plné zuby přilbistů“ (narážka na aféru Hollanda, který na motocyklu s přilbou na hlavě po nocích potají chodil za svou milenkou herečkou Gayet, přičemž stále žil ve vztahu se svou konkubínou žurnalistkou Valerie Trierweiler), „tatínci nenosí sukni“; „extremisté? kolik aut shořelo?“ Poslední slogan byl zjevně narážka na výhrůžky ministra vnitra Valls, který se den před demonstrací otevřeně snažil zastrašit účastníků a lidí, s jiným než oficiálním názorem, označil za útoky proti jednotě a republikánským principům. V médiích proběhla zpráva, že policie dostala příkaz zatknout maximum manifestantů.

Ulice, kterými průvod procházel chvílemi připomínaly obléhání. Všechny boční ulice uzavíraly zátarasy a těžkooděnci. Nad davem neustále létal policejní vrtulník. Člověku mimoděk přišli na mysl slova „vyšli na nás jako na zločince“. Při přechodu doprovodu kolem Invalidovny vítala účastníků hudba Dies Irae (Dny hněvu) z Mozartova Requiem a na zemi obrovské vlajky hnutí. Někteří policisté, kolem kterých dav procházel, odvraceli tváře.

Nikdy to nevzdáme

Organizátoři manifestace odvedli i tentokrát perfektní práci. Dav byl velmi disciplinovaný. Některé sektory trasy byly označeny jako „sektory ticha“ na znak nesouhlasu s vládní antirodinnou politikou. Všude bylo slyšet „pssst“, kterým se Manifestanti navzájem upozorňovali na to, aby ztichli. V davu se pohybovali i dobrovolníci, kteří vybírali dobrovolné příspěvky na financování hnutí. Lidé jim ochotně házeli do papírových tašek bankovky. Na některých místech byly improvizované butiky s tričky, svetry, deštníky, slunečními brýlemi, přívěsky, čepicemi – vše s logem hnutí, z prodeje nichž je hnutí částečně financovány. Kolem stánků byla tlačenice i přesto, že cena oblečení je dost vysoká. Některé velikosti byly beznadějně vyprodány.

Dav skandoval známé slogany a náladu pomohla udržovat Edit Piaf se svým nesmrtelným šansonem „Je ne regrette rien“ (nic nelituji). Vždy při refrénu dav zpíval „upravenou verzi“ „je ne lacherai rien“ (nikdy to nevzdám). Před tribunou organizátoři přinesli navzájem svázané vlajky států, které se dnes zapojily do celoevropského hnutí a před nimi klečeli páry s panenkami v rukou představujícími rodiny a přelepenými ústy, jako symbol postavení rodiny v dnešní společnosti.

Ženy nejsou jen dělohy a slepice nosnice

Zákon Taubira byl schválen už před osmi měsíci. Proto se naskýtá otázka proč znovu vyšlo tolik lidí do ulic? Hnutí mobilizuje proti zavedení PMA a GPA (umělého oplodnění a institutu náhradní matky). Vláda se sice zapřísahá, že nic takového v návrhu nového zákona o rodině není, ale ministryně rodiny Bertinotti se již vyjádřila ve prospěch PMA a ministryně spravedlnosti Taubira rozeslala oběžník, aby úřady umožnily zlegalizování dětí narozených v zahraničí pomocí GPA. Kromě toho vláda umožnila americkým společnostem propagovat služby GPA, v rámci kterých je i možnost vybrat si pohlaví dítěte (samozřejmě za příplatek). Jak se vyjádřil jeden z řečníků „ženy nejsou ani dělohy ani slepice-nosnice. Ale jsou to lidské bytosti se svou důstojností.“

Dalším neuralgickým bodem jsou antirodinné opatření – zvýšení daňové zátěže rodin, zkrácení rodičovské dovolené v případě pokud nepůjde na půl roku na rodičovskou i otec, připravované zrušení společného zdanění manželů, což by v případě pokud je žena doma a stará se o děti znamenalo velmi velký zásah do rodinného rozpočtu. K tomu je třeba připočíst zákaz zaměstnávání na částečný úvazek, co dosud velice využívali ženy, které chtěly skloubit rodinu s prací. Jak se vyjádřil jeden z řečníků: „Vychováváte 4 děti? Co vám odkazuje vláda? Nejste přínosem pro společnost, protože „nepracujete“.

Strana rozumu

Účastníci manifestace rovněž protestovali proti zavádění genderové teorie do škol. Minulý týden se vzbouřili rodiče dětí, které chodí do škol, kde se experimentálně zavedla „ABCD výuka rovnosti“. Zde je dětem vysvětlováno, že i žena může být zednice a jak princezna zachrání prince. Rodiče odmítli poslat děti do školy, čímž rozzuřili ministra školství, který žádal jejich postih.

Řečníci vyjádřili znechucení a rozhořčení z toho, že jsou vládou permanentně označováni za reakcionáře, fašisty, extremisty a podobně. Jen kvůli tomu, že nemají stejný názor jako socialisté.

Velmi zajímavý byl příspěvek zástupce homosexuální komunity, který poodkryl financování LGBT lobby (miliony eur z EU, které se použily pro protlačování zprávy Estrela) a zastrašování větší části homosexuální komunity, která nesouhlasí s ideologií LBGT. Řekl, že už mají toho dost a rozhodli se promluvit. Nechtějí se dělit na komunity homo a hetero, ale že oni jsou muži a ženy a považují tradiční rodinu za základ společnosti: „Kdybych byl heterosexuál, tak dnes jsem mezi vámi v davu. Na straně zdravého rozumu.“

Zdroj: HlavnéSprávy.sk

Reklama: