Byli sestřeleni? Letadlo s Alexandrovci se na cestě do Sýrie zřítilo nedaleko Soči do Černého moře

SOČI | Průběžně aktualizujeme – poslední aktualizace: 11:45 | Letadlo Tu-154 ministerstva obrany RF, které se ztratilo v okolí Soči, spadlo do Černého moře, sdělil RIA Novosti vojenský zdroj. Jeden ze zpěváků Alexandrovců informoval agenturu TASS, že na palubě byli všichni členové souboru, kromě tří sólistů. Jedná se o obrovskou tragédii.

Alexandrovci | foto: stalo-se.cz
Záchranné práce koordinuje osobně ruský ministr obrany Sergej Kužegetovič Šojgu a prezident Vladimir Vladimirovič Putin je o události průběžně oficiálně informován, informoval ruský První kanál.

„Letadlo spadlo do Černého moře 1,5 km od pobřeží, byly nalezeny úlomky,“ řekl cituje zdroj RIA Novosti světová zpravodajská agentura Sputnik. Pět a půl kilometru od pobřeží byly také objeveny osobní věci, jež zřejmě patřily lidem z havarovaného letadla.

Úlomky trupu letadla byly nalezeny půldruhého kilometru od pobřeží Soči v hloubce 50-70 metrů, potvrdila tisková služba ministerstva obrany. Po havárii bylo zahájeno trestní stíhání podle článku o narušení pravidel letů.

Vyšetřovatelé zabavují dokumenty a podrobují výslechu zaměstnance, kteří řídili let. V souvislosti s katastrofou odletěla do Adleru komise ministerstva obrany. Podle předcházející zprávy se Tu-154 ztratil z obrazovek radarů po vzletu z letiště v Adleru.

Těla pěti obětí byla nalezena záchranáři v místě pádu letadla Tu-154 ministerstva obrany Ruské federace v Černém moři v blízkosti Soči, sdělil agentuře RIA Novosti zdroj z regionální služby pro mimořádné situace. „Byla nalezena těla pěti zahynulých, pátrání pokračuje,“ dodal zdroj agentury.

Vladimir Vladimirovič Putin vyslovil soustrast příbuzným a blízkým obětí

Vladimir Vladimirovič Putin | foto: sputnik.com

Ruský prezident Vladimir Putin vyslovil soustrast příbuzným a blízkým zahynulých v havárii letadla ministerstva obrany Tu-154 u Soči, informuje kremelská tisková služba.

„Hlava státu vyslovila nejhlubší soustrast příbuzným a blízkým obětí leteckého neštěstí,“ informuje se v zprávě.

Podle upřesněných údajů ministerstva obrany RF bylo na palubě letounu osm členů posádky, 64 členů Alexandrovova pěveckého a tanečního souboru, což je vlastně celý sbor, předsedkyně dobročinného fondu Spravedlivá pomoc Jelizaveta Glinka, známá jako doktorka Liza, a dva federální státní úředníci.

Miloš Zeman obratem na tragédii prostřednictvím tiskového mluvčí reagoval

Miloš Zeman | foto: hrad.cz

„Pan prezident s hlubokým pohnutím přijal zprávu o havárii armádního letadla u Soči, která si vyžádala mnoho nevinných lidských životů,“ uvedl ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky a tiskový mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

„Tragédie je o to smutnější, že postihla jeden z nejvýznamnějších ruských uměleckých souborů, k jehož ctitelům pan prezident patří,“ uvedl prezidentův mluvčí.


polados-prepravujeme-vas-byznys

Na palubě byli Alexandrovci a novináři

Alexandrovci


Havarovaným u Soči Tu-154 letěli umělci Alexandrovova armádního pěveckého souboru a devět novinářů, sdělila v neděli tisková služba ministerstva obrany RF.

„Na palubě zmizelého z radarů letadla Tu-154 byli vojáci ozbrojených sil RF a také umělci Alexandrovova pěveckého souboru, jež letěli na základnu Hmeimim (Sýrie), aby blahopřáli ruskému leteckému oddílu k Novému roku, a devět zástupců ruských masmédií,“ praví se v zprávě.

Akademický armádní Alexandrovův soubor je největší vojenské umělecké těleso v Rusku založené v roce 1928. Náčelníkem souboru, uměleckým vedoucím Akademického Alexandrovova armádního pěveckého a tanečního souboru je generálporučík Valerij Chalilov. V České republice plánoval sbor turné v květnu.

Bylo letadlo sestřeleno?

Trosky letadla Tu-154 ruského ministerstva obrany jsou roztroušeny podél pobřeží na ploše 1,5 km v hloubce 50 až 100 metrů, sdělil RIA Novosti vojenský zdroj.

V 5:40 moskevského času se z radarů ztratil signál letadla Tu-154. Trosky trupu Tu-154 byly později nalezeny 1,5 km od černomořského pobřeží Soči. Příčiny havárie se vyšetřují, ovšem okamžité zahájení trestného řízení ve věci dává tušit, že vyšetřovatelé pracují i teorií, že letoun byl sestřelen v rámci nepřátelského aktu.