Naděždu Savčeko vyslýchala ukrajinská kontrarozvědka

KYJEV | Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) podrobila výslechu poslankyni Nejvyšší rady Naděždu Savčenko, dříve odsouzenou v Rusku v případu spoluúčasti na vraždách novinářů na Donbase, která byla propuštěna na základě milosti Vladimira VLadimiroviče Putina. Informuje Sputnik.

Naděžda Savčenko

Vyslechnuta byla v souvislosti s projednáváním činnosti Doněcké lidové republiky (DLR) a Luhanské lidové republiky (LLR), které tvoří Novoruskou unii. Savčenko se sešla s prezidenty těchto jednostranně vyhlášených republik na Donbase. Ukrajina považuje vyhlášení těchto republik za okupaci Donbasu. Ředitel SBU Vasilij Hricak označil jako důvod výslechu ukrajinské poslankyně právě jednání Savčenko s donbaskými představiteli.

V ukrajinských politických kruzík vypukl v současné době skandál kvůli tomu, že Savčenko 7. prosince navštívila hlavní město Běloruska. V Minsku se setkala s prezidenty Novoruské unie Alexandrem Zacharčenkem (DLR) a Igorem Plotnickým (LLR).

Mnozí poslanci Rady jí kvůli její schůzce s domobranci kritizovali. Později byla vyloučena z frakce Otčina (Baťkivščyna) v ukrajinském parlamentu, mandátu ale zbavena nebyla. V současné době je Savčenko mimofrakční poslankyní. Ve čtvrtek ji Rada vyloučila z ukrajinské delegace v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE), kdy členství v PACE bylo důvodem jejího omilostnění v Rusku. Nebýt členkou PACE, tak by mohla být stále v ruském výkonu trestu.

„Po této schůzce ji předvolala bezpečnostní služba a Naděžda byla vyslechnuta v souvislosti s činností teroristických organizací DLR a LLR… Podle mne není normální, aby se poslankyně Nejvyšší rady, členka výboru pro obranu a bezpečnost a členka PACE setkala na území třetí země s vypnutými — jak mi řekli později — mobilními telefony a dodržením veškerých požadavků konspirace, a o něčem tu hovořila,“ řekl Hricak v interview pro televizi 112 Ukrajina.

Podle ukrajinských nacistů je teroristický čin bránit se vyhlazení, jelikož na Donbase zločinecké bandy pod vedením ministerstva vnitra a obrany zahájily etnické čistky rusky mluvících Ukrajinců. Ti se nedali postavili se na obranu a tím se podle dnešního vedení Ukrajiny stali teroristy.


Reklama: