Moldavský prezident nechal ze svého úřadu odstranit modré hadry pošité hvězdami

KIŠINĚV | Vlajka EU je odstraněna z budovy prezidentské administrativy Moldavska a verze webové stránky hlavy státu byla změněna z rumunštiny na moldavštinu. Na dalších státních budovách v republice, včetně vlády a parlamentu, kromě moldavské trikolóry zůstávají i vlajky EU, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

modrý hadr posetý hvězdami v plamenech
Prezidentská administrativa oznámila, že hlava republiky Igor Dodon respektuje ústavu země a vyzývá ostatní, aby ho následovali. Úřad dodal, že Dodon se brzy chystá oficiálně komentovat změny.

Dodon nastoupil do úřadu 23. prosince. Podle svého předvolebního programu hodlá obnovit strategické partnerství s Ruskem, vrátit moldavskou produkci na ruský trh a normalizovat spolupráci v oblasti energetiky.

Podle ústavy republiky je úředním jazykem v Moldavsku moldavština založená na latinka“. 5. prosince 2013 však Ústavní soud přiznal státním jazykem republiky rumunštinu. Základem pro toto rozhodnutí byl závěr Ústavního soudu, že text Deklarace o nezávislosti Moldavska, kde je úředním jazykem rumunština, převažuje nad Ústavou Moldavska, kde je uvedena moldavština. Rumunsko se snaží po celou dobu rozpadu SSSR o anexi Moldavska.


Reklama: