Dohoda mezi Ruskem, Tureckem a Íránem vyšachovala Spojené státy z poválečného uspořádání Sýrie

MOSKVA – ANKARA | aktualizováno |Podle agentury Reuters, ministři zahraničí Ruska, Turecka a Íránu nastínili, jak by měla vypadat dohoda o poválečném uspořádání v Sýrii, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Vladimir Vladimirovič Putin a Recep Tayyip Erdoğan | foto: Sputnik
Na jednání, které se budou konat v Astaně, nebudou pozvány Spojené státy americké, informuje slovenský deník, kdy ovšem dveře nejsou zcela pro Američany uzavřeny. Podmínka je, že přestanou podporovat teroristy, kteří porušují příměří v Sýrii, které započalo platit dnešní půlnocí. Příměří bylo zprostředkováno Tureckem a Ruskem, kdy složky syrské opozice, na které mělo Turecko vliv, toto příměří dodržují. Naopak teroristé podporováni Spojenými státy maří mírové jednání a příměří aktivně narušují. Spojené státy navíc deklarovaly, že do Sýrie na podporu teroristů budou dodávat i zbraně. Ovšem toto je deklarace Obamy.

Nově zvolený americký prezident Donald John Trump slíbil tvrdý boj proti Islámskému státu a je možné předpokládat, že se k iniciativě Turecka a Ruska připojí. Ovšem pak toto jednání bude bojkotovat Írán, který toto již deklaroval, že s Američany nesedne k jednacímu stolu, dokud Spojené státy nezruší sankce, které slíbily zrušit po přijetí nukleární dohody mocností a Íránu.

Nedávno se v Moskvě setkali představitelé Ruska, Turecka a Íránu, aby načrtli, jak by měla vypadat dohoda o poválečném uspořádání v Sýrii. Současný syrský prezident Baššár Asad by podle této dohody měl ve své funkci zůstat i nadále, a to minimálně do příštích voleb, píše slovenský deník o změně postoje Turecka, které do poslední chvíle nechtělo potvrdit setrvání Asada do příštích voleb.

polados-prepravujeme-vas-byznys

Na celém území Sýrie nabylo platnosti zastavení palby. Příměří dohodlo Rusko s Tureckem

Vladmir Vladimirovič Putni a Recep Tayyip Erdoğan v Petrohradě na společném jednání (9.8.2016) | foto: sputnik

Syrská armáda zastavila bojové akce na celém území Sýrie v souladu s dohodou, oznámil agentuře RIA Novosti syrský vojenský zdroj, informuje Sputnik.

Dříve bylo oznámeno, že syrská armáda a ozbrojené skupiny se dohodly dodržovat režim zastavení palby na celém území Sýrie od půlnoci 30. prosince. Dohoda však neplatí pro teroristické skupiny Fronta an-Nusrá a Islámský stát, které podporují Spojené státy, kdy důkazy předložila Ruská armáda již v létě letošního roku. Turecké vedení o podpoře těchto teroristických skupin ze strany Spojených států informovalo tento týden.

„Naše armáda zastavila bojové akce ve všech provinciích od začátku příměří“, informoval zdroj agentury. Domobranci Damašku, Aleppa a Homsu agentuře RIA Novosti oznámili, že zastavení palby na frontových liniéch s ozbrojenými skupinami se zachovává v průběhu jedné hodiny.

„V posledních 40 minutách nikdo na nikoho nestřílel. Dodržujeme stejně jako armáda režim zastavení palby,“ řekl zpravodaji RIA Novosti zdroj v domobraně Aleppa. Pokud je příměří porušováno, tak je porušováno ze strany Fronta an-Nusrá a Islámského státu, kdy na tyto teroristické organizace se nevztahuje.


loading...

Komentáře:

Reklama:
Pivní bedekr