Bude stát Slávek Sobotka před soudem, aby se zpovídal ze svého podílu na tunelování OKD?

PRAHA – OSTRAVA | Skoropremiér Slávek Sobotka ze strany socek (ČSSD) by mohl předstoupit před soud v kauze privatizace OKD. O návrhu jednoho z dvojice stíhaných manažerů bývalého Fondu národního majetku Jaroslava Škurka informuje server ParlamentniListy.cz, který se odkazuje dnešní vydání Lidových novin, které ovšem vydadá Babišpress. Takže naděje, že by Sobotka mohl skončit v cele je patrně velmi malá.

Slávek Sobotka v cele

Sobotka hrál podle tisku při přípravě podkladů pro privatizaci menšinového balíku akcií státu ústřední roli. Byl totiž ministrem financí ve vládě Vladimíra Špidly i Stanislava Grosse, které prodej státního podílu posvětily.

Kromě Sobotky požaduje Škurek vyslechnutí také sociálnědemokratických exministrů Zdeňka Škromacha a Milana Urbana a podnikatele Zdeňka Bakaly. Ten doly nakonec získal.


„Cena, za kterou vláda podíl prodala, byla vyšší, než stanovily znalecké posudky,“ obhajuje však prodej dolů Sobotka. Podle něj vláda tehdy rozhodovala podle znaleckého posudku, stanoviska antimonopolního úřadu a konkurenční cenové nabídky. Evropská komise, která všechny tyto indikátory posuzovala, podle Sobotky zkonstatovala, že nedošlo k nedovolené veřejné podpoře.

Svůj požadavek ohledně soudního procesu pak přednesl také místopředseda výkonného výboru Fondu národního majetku Pavel Kuta, který je rovněž obžalovaný. Ten chce, aby zazněl zvukový záznam z jednání vlády z roku 2004. Oba požadavky nyní musí akceptovat soud.

Vydat záznam z jednání vlády Lidovým novinám přitom Úřad vlády odmítl. „Zvukové záznamy ze schůze vlády jsou interní pracovní pomůckou, jejíž pořizování není uloženo právními předpisy a informace na nich zachycené nejsou projevem působnosti vlády,“ uvedl.


Reklama: