I Austrálie čelí expanzi vojenského tlaku z rudé Číny

CANBERRA | Čínské vojenské námořnictvo uskutečnilo poprvé cvičení s ostrou střelbou nedaleko pobřeží Austrálie. Stalo se tomu na konci letošního února. Cvičení způsobila poprask v australském tisku a vyvolala i politickou diskusi. Politici hledali řešení, jak má země reagovat na rostoucí vojenskou expanzi Čínské lidové republiky. Tato demonstrace čínské vojenské síly byla prvně takto masivní a prvně takto blízko Australskému svazu a poblíž jeho výsostných vod.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

O australském znepokojení z vojenských aktivit rudé Číny informoval zpravodaj rozhlasové stanice Hlas Ruska Vasilij Kašin na serveru této stanice, dělá pokračoval: Čínský bojový námořní svazek s největší pravděpodobností se dvěma torpédoborci a s výsadkovými loděmi obeplul z jihu indonéský ostrov Jáva a proplul nedaleko australského Vánočního ostrova. Přitom prováděli Číňané cvičení s ostrými střelbami.

Tato cvičení byla sotva poslední, tak se vyjádřili někteří čínští představitelé v interview pro australský tisk. Jeden ze oficiální zdrojů z rudé Číny situaci komentoval slovy: „Austrálie je jedním z klíčových spojenců USA v Asijsko-Tichomořském regionu a místem dislokace amerických vojenských objektů. Protože vojenské plánování ČLR je zaměřeno v konečném důsledku na vojenskou konfrontaci s USA v Tichém oceáně, není nic divného na tom, že se bude věnovat stále větší pozornost zasazení úderů americkým silám na australském území a samotné Austrálii jako spojenci USA.“

Reklama: