Co bylo ukradeno, si musíme vzít zpět

Problémem většiny analýz a zpráv o demokratické revoluci z roku 1989 je to, že se jí média a historici zabývají výlučně z hlediska mocenských elit. To, co si mysleli a jak jednali během revoluce 1989 obyčejní lidé, zatím většinou nikoho nezajímalo.

Tomio Okamura | foto: spd.cz
Celonárodní vytržení v listopadu 1989 vyvolalo vznik velmi závažného revolučního programu, který byl prosazován obyčejnými lidmi zdola. A je charakteristické, že tento revoluční program je v dnešní době už zcela zapomenut. Převálcovaly ho totiž a zlikvidovaly ho později pražské a bratislavské elity.


Romantický, revoluční program studentů a občanů v celé Československé republice byl od počátku v rozporu s tím, co chtěly disidentské elity.

Americký historik James Krapfl v knize Revoluce s lidskou tváří napsal, cituji: „Je na čase si zodpovědět, co lidé chtěli a jak porevoluční moc s ideály Sametové revoluce naložila. Je třeba pravdivě pojmenovat fakt, že k revoluci dala podnět Státní bezpečnost, která zinscenovala “masakr” na Národní třídě včetně inscenace ubití studenta s cílem svrhnout staré normalizační kádry a dosadit novu reformní elitu.
Situace se jim vymkla z rukou a na pár týdnů se k moci dostal lid Československé republiky. Revoluční nadšení tehdy formulovalo ideály, které oslovily celou Evropu.
Ideály revoluce ovšem brzy začaly prohrávat s elitami, které se spojily s bývalou normalizační mocí a zemi vrátily zase zpět – k vládě stranicko-byrokratické oligarchie“. Konec citátu.

Ano, přímá demokracie, právo na spravedlnost, na otevřený dialog, sociálně spravedlivý stát a další požadavky a ideály byly zadupány svorně normalizátory i novodobými vládci. A je znovu na nás, zda se k myšlenkám Sametové revoluce vrátíme a pokusíme se navrátit zpět to, co bylo prostým občanům elitami ukradeno.Kráceno

loading...

Komentáře:

Reklama:
Pivní bedekr