Dnešní situace připomíná atmosféru při vzniku Charty 77

PRAHA | Jaroslav Bašta u příležitosti 40. výročí zrodu Charty 77 dospívá k jednomu klíčovému závěru. Dnešní situace je podle jeho názoru hodně podobná té tehdejší, informují ParlamentniListy.cz.

Policejní pochop zhanobil státní vlajkuAutor článku v perexu dodává: „Tehdy signatáři hájili právo skupiny The Plastic People of the Universe. Dnes je třeba hájit toto právo znova, protože odlišné názory jsou vystaveny kritice. Stačí se podívat na Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám Milana Chovance (ČSSD).“


Ovšem i na kulturním poli to vypadá jako za normalizace, kdy jsou kapely na indexu, návštěvnici koncertů lustrování a obtěžování policií. Navíc máme i seznam médií, který je proti dnešní totalitě kritický, tak je označen za pátou ruskou kolonu. Demonstranté jsou napadání policií jen proto, že nesouhlasí s totalitou, diktaturou a policejním státem. Policejní brutalita jde tak daleko, že zneuctívá i státní symboly, kdy policejní dobytek ničí státní symbol (viz. foto výše).

Signatáři Charty 77 bránili hudební skupinu před zvůlí komunistického státu. Komunisté nehodlali trpět styl života odlišný od normalizační šedi. Bašta si na to prý velmi dobře vzpomíná.

„A tato vzpomínka mi pomohla porozumět, proč se mi tak ze srdce hnusí snaha o vytváření seznamů ‚dezinformačních a prokremelských‘ webů a vznik Centra proti terorismu a hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra. Když jsem pak pozorně četl opakovaná vyjádření ministra Chovance a koordinátorky centra paní Romancovové, že chtějí bránit Českou republiku před nepravdivými informacemi, které mohou ohrozit důvěru občanů ve svůj stát a politiky, v demokracii a naše spojenecké závazky k NATO a EU, začal jsem po nebezpečných dezinformacích také pátrat,“ napsal někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta v komentáři pro server První zprávy.cz.

A skutečně dezinformace našel. Konkrétně prý v seznamu údajně prokremelských a dezinformačních webů think-tanku Evropské hodnoty. Kritéria pro určení dezinformačního webu jsou určena tak vágně, že už je podrobil kritice nejeden odborník. A přece vzniklo krátce po tomto seznamu i Chovancovo centrum, které jeho současná šéfka Eva Romancovová hájí takřka do roztrhání. Pravděpodobně tak činí s vírou, že dělá to nejlepší, co může, jenže cesta do pekel bývá často dlážděna těmi nejlepšími úmysly.

„Ministr vnitra, koordinátorka centra i obhájci Evropských hodnot nám neustále tvrdí, že nebudou nic cenzurovat. Nevěřím jim to, přestože slibují, že budou pouze pomlouvat, zastrašovat, ostrakizovat a zbavovat opoziční či protirežimní internetové weby zdrojů financování. Doufají totiž, že pak přijde nejúčinnější forma cenzury – autocenzura. Nějak si nevšimli, že nás v jistém smyslu vrátili o více než čtyřicet let zpátky, do doby postihu nonkonformních a jinak myslících občanů,“ udeřil na Chovance a spol. Bašta.


loading...

Komentáře:

Reklama:
Pivní bedekr