Na garantovaný příjem nejsme připraveni, vedlo by to ke krachu

ČESKÉ BUDĚJOVICE | Finsko jako první stát EU testuje garantovaný příjem. Přelomového pokusu se zúčastní čtyři tisíce nezaměstnaných, půlka z nich bude dostávat peníze bez ohledu na to, jestli si práci najdou.

Vojtěch Filip | foto: commons.wikimedia.org

„Jste pro zavedení v ČR? Může u nás garantovaný příjem snížit nezaměstnanost a nahradit složitý systém sociálních dávek?“ zní otázka pro předsedu Ústředního výboru KSČM Vojtěcha Filipa a ten odpovídá překvapivě, že u nás by to vedlo ke katastrofě.


„Zajímavá myšlenka, ale Česká republika není v takové ekonomické situaci, že by mohla podobnou dávku zavést,“ míní předseda českých komunistů a právě komunismus je veden myšlenkou garantovaného všeho a absolutní rovnosti.

Nicméně komunista Filip asi tuší, že je to nereálně nebo zná lidskou podstatu v české kotlině: „Pokoušeli se o to například v jedné z nejbohatších evropských zemí, ve Švýcarsku, ale neprošlo to v referendu. Mělo by to jednu velkou výhodu pro stát, bylo by to jednodušší a lacinější z hlediska správy dávek,“ míní komunista, ale dodává, že stát na to není ekonomicky připraven, bylo by to demotivující pro uchazeče o zaměstnání a vedlo by to ke krachu státu.


loading...
Reklama:
loading...