Je Andy Babiš jen neschopný blbec, který neumí zavést EET ve svých vlastích firmách?

HOLICE | Elektronická evidence tržeb byla kontroverzním tématem od samého počátku, stojí v tiskové zprávě Strany soukromníků České republiky, kdy v rámci této zprávy předseda SSČR popisuje, jak se snaží především lidovci erodovat tento nesmyslný systém a jako kuriozitu dodává příklad, že sám Babiš je v Agrofertu neschopen EET zavést, jelikož má nekompetentní zaměstnance, což firma jeho holdingu přiznala.

Andrej neBureš Babiš
Do tábora těch, kteří v online sledování tržeb vidí problém, se ale nyní dostávají i ti, kteří tomuto opatření původně pomáhali na svět. KDU-ČSL dokonce přišla s návrhem, aby byla zcela zrušena třetí a čtvrtá fáze. Pro hospodské a hoteliéry, stejně jako pro obchodníky, kteří do systému vstoupí v březnu, by ale povinnost evidovat zachovali.

Petr Bajer předseda Strany soukromníků České republiky

„Co je k tomuto návrhu vede, ponechme stranou. Podstatné je, že by se tak ze současného nástroje buzerace živnostníků a firem stalo navíc opatření, které významně diskriminuje určitou část podnikatelského prostředí. Jistě, elektronická evidence tržeb je totální přešlap, který pouze zvyšuje náklady a zatěžuje podnikatele. Jsme ale ostře proti zavádění nejrůznějších výjimek a úlev. Jediným řešením, které vidíme a budeme vždy prosazovat, je urychlené zrušení celého systému,“ říká předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer.

Lidovecký návrh přitom není prvním pokusem EET „změkčit“. Už dříve z vládní koalice zazněly hlasy volající po výjimkách pro farmářské trhy či e-shopy. A přímo ministr financí navrhoval výjimku pro fyzické osoby, které budou mít daň stanovenou paušálem a omezené tržby. Samostatnou kapitolou je pak zrušení možnosti online nahlásit provozovnu, kde nebyla vydána účtenka. „Stalo se to, co jsme tvrdili – tento anonymní systém byl zneužíván. Vnikl tím prostor pro vyřizování účtů,“ doplňuje Petr Bajer.

EET je pro nás komplikace, zní z firem holdingu Agrofert

Ilustrační koláž | zdroj: novarepublika.cz

Další střípek do mozaiky nesmyslnosti elektronické evidence tržeb přišel z nečekaných míst – ohradily se proti němu i firmy z holdingu Agrofert, například velkopekárna Penam.

Ta podle deníku E15 požádala Specializovaný finanční úřad o možnost vyhnout se elektronické evidenci tržeb v reálném čase. Výjimka chtěla pro zhruba čtyři stovky řidičů pekařských vozů.

„Požadovat vystavování dokladů po řidičích jde daleko nad rámec jejich kvalifikace a pracovních povinností těchto zaměstnanců. Alternativou by byly významné investice do školení řidičů či přijetí kvalifikovanějších zaměstnanců, což by však významně dopadlo na hospodárnost výkonu činnosti společnosti,“ stojí v žádosti, jejíž text má deník E15 k dispozici. Žádost byla pochopitelně zamítnuta.

„Zajímavé ale je, že když podobně argumentovali drobní podnikatelé, byli zastánci systému označováni jako neschopní či něco skrývající,“ podotýká Petr Bajer.


loading...

Komentáře:

Reklama:
Pivní bedekr