Pomstíme se, vzkázali Číňané Američanům, pokud uznají Tchaj-wan

PEKING – HOUSTON | Čínská média pohrozila Washingtonu pomstou v tom případě, že se zvolený prezident Donald Trump zřekne politiky „jedné Číny“. Příslušné prohlášení obsahuje redakční článek otištěný ve státním čínském listě The Global Times.

Ilustrační snímek
Jak dále informuje server světové zpravodajské agentury Sputnik, tak důvodem k pobouření čínského tisku se stala schůzka tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen s několika republikánskými politiky v americkém Houstonu, která se uskutečnila v neděli 8. ledna.

polados-prepravujeme-vas-byznys

„Požadavek řídit se zásadou ‚jednotné Číny‘ není žádným rozmarem ČLR,“ píše se v textu. „Každý americký prezident musí tuto zásadu respektovat, když si přeje zachovat čínsko-americké vztahy na patřičné úrovni a když chová v úctě pořádek, zavedený v Asijsko-tichomořském regionu. Jestliže se Trump po tom, co se ujme svého úřadu, politiky ‚jednotné Číny‘, zřekne, bude náš lid požadovat od vlády, aby se pomstila. O těchto věcech se prostě nejedná.“

Schůzka v Houstonu se uskutečnila i přes varovný dopis z čínského konzulátu. Setkání uspořádala skupina texaských úředníků. Jednání s tchajvanskou představitelkou Cchaj Jing-wen veld senátor Tedem Cruzem.

Na pobouření čínských diplomatů reagoval Cruz slovy: „Čína si musí uvědomit, že Američané sami rozhodují, s kým se chtějí setkat. Číňané nemohou naše schůzky vetovat a budeme pokračovat v jednáních s kterýmkoli partnerem, mimo jiné i s partnery z Tchaj-wanu, když to bude pro nás výhodné.“ Ovšem Američané si musí být vědomi, že Čína dnes není už jen regionální mocností, nýbrž globální.


loading...

Komentáře:

Reklama:
Pivní bedekr