Maďarsko začalo přijímat uprchlíky: Etnické Němce prchající před přivandrovalou mu-slimáckou svoločí

BUDAPEŠŤ – BERLÍN | Maďarsko zavřelo brány přivandrovalcům mu-slimáckého původu a nastolilo program důrazné ochrany své vlasti, ale do země stejně míří noví obyvatelé. Jedná se o uprchlé etnické Němce, kteří prchají z Německa právě před tou svoločí, před kterou Viktor Orbán tak rázně nechal uzavřít Maďarské hranice.

Viktor Orbán | foto: commons.wikimedia.org
„Pikantní na celé věci je, že občané Spolkové republiky Německo hledají útočiště u Balatonu, v zemi často zatracovaného Viktora Orbána. Řada evropských lídrů v minulosti spílala Orbánovi za necitlivý přístup k běžencům,“ komentuje daný jev server ParlamentniListy.cz.


Zmíněný web v dané věci cituje týdeník Euro: „„Oficiální data na toto téma nejsou ještě zdaleka k dispozici, ale pokud jsou pravé alespoň zprávy z okolí maďarského jezera Balaton, tamní německá komunita se začala zhruba před rokem rychle rozrůstat. A důvodem k tomu má být právě skutečnost, že život v mnoha částech Německa se s příchodem nejméně půldruhého milionu migrantů razantně proměnil k horšímu.“

„Orbán se zeptal lidí, co si myslí o přijímání uprchlíků, a 89 procent z nich řeklo, že je nechce,“ citovala Heideho německá televize ARD. „My jsme je taky nechtěli,“ odpověděla mu jeho klientka, pětapadesátiletá Petra Görtzová, která se letos přestěhovala k Balatonu z Düsseldorfu, „jenže nás se nikdo na nic neptal.“

Německá komunita žijící kolem Balatonu se podle odhadů makléřů rozrostla asi o dva tisíce lidí od počátku roku 2015. A to navzdory tomu, že si maďarština a němčina opravdu nejsou podobné a Němci, kteří se stěhují k Orbánovi, se v prvních měsících s jazykem hodně trápí. Pocit bezpečí je ale zřejmě důležitější.