Prezident SS Donald J. Trump podepsal dekret o formálním odstoupení od TPP

WASHINGTON | Prezident Spojených států (SS) Donald Trump včera podepsal dekret o formálním odstoupení SS od dohody o Transpacifickém obchodním partnerství (TPP) tak, jak to sliboval v předvolební kampani, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, kdy dále deník dodává, že Trump označil příkaz na odstoupení od TPP za velkou věc pro americké pracující.

DJT zlikivdoval TTP jedním podpisem

Nový prezident tak náhle ukončil roky úsilí dřívějších amerických vlád o vytvoření rozsáhlé zóny volného obchodu v Severní Americe a asijsko-tichomořském regionu (SS, Kanada, Mexiko, Austrálie, Japonsko, Brunej, Malajsie, Vietnam, Singapur, Nový Zéland, Chile a Peru.)

Pro země kolonizované v rámci EU to má pozitivní vliv v tom, že patrně Trump zastaví i jakékoliv jednání o TTIP, což je obdoba TTP pro trasatlantický prostor.

Trump totiž během uplynulého víkendu řekl, že chce znovu projednat i Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) mezi SS a Kanadou a Mexikem. Dnes však prezident nepodepsal žádný přímý příkaz, který by se týkal NAFTA. Netají se ale tím, že chce přepracovat podmínky dohody, která vládne obchodu v Severní Americe již 22 let.

Trump v neděli (22. 1.) prohlásil, že se setká s kanadským premiérem Justinem Trudeauem a mexickým prezidentem Enriquem Peňem natož, aby začaly jednat o NAFTA, která podle něj ničí pracovní místa v SS.