D. J. Trump je stále přesvědčen, že náklady na hraniční zeď mezi SS a Mexikem, ponese Mexiko

WASHINGTON | Mexiko uhradí výdaje Spojených států na výstavbu zdi na hranici obou států, prohlásil americký prezident Donald John Trump. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto se tomuto tvrzení v rámci kampaně Trumpa vysmál, ovšem Trump toto tvrzení zopakoval i po zrušení TTP a oznámení, že chce otevřít jednání o paktu NAFTA, který je výhodný pro Mexiko na úkor Spojených států. Kdo se tedy bude smát poslední?

Enrique Peňa Nieto a Donald John Trump

Americký prezident Donald John Trump podepsal ve středu výnos, podle kterého mají být přípravy na zahájení výstavby zdi ukončeny do 180 dní. Informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

„Bude to kompenzace v té nebo jiné formě, možná ve složité,“ řekl Trump v interview pro televizi ABC, co se týče náklad na úhradu výstavby zdi. Proto komentátoři a odborníci myslí i na možné zrušení ekonomického paktu NAFTA, což by bylo pro mexickou ekonomiku jako podání jedu při euthanasii.


D. J. Trump potvrdil, že v nejbližším čase hodlá zahájit projednání tohoto tématu s mexickou vládou a dále přitom poznamenal, že nemůže čekat na ukončení jednání a proto hodlá zahájit výstavbu zdi zatím za peníze amerických daňových poplatníků. Cenu projektu prezident neuvedl.

Výstavba hraniční zdi byla jedním z bodů předvolební kampaně Donalda J. Trumpa. Tato překážka pomůže, podle jeho názoru, zabránit nelegální migraci do SS. Trump slíbil, že požádá o úhradu nákladů od Mexika až do výše 10 miliard dolarů, kdy poznamenal: „Bude to pro mě jako byznysmena snadná transakce kvůli existenci obchodní nevyváženosti mezi zeměmi.“ Čímž jasně naznačil, že obchodní pakt NAFTA je ve hře a Mexiku nic jiného nezbude.