Zmizení malajského letadla a smrt skoro třech stovek pasažérů mohou mít na svědomí teroristé

KUALA LUMPUR | Letoun společnosti Malaysian Airlines, který se ztratil nad Jihočínským mořem, se zřejmě rozpadl ve vzduchu. Této verzi nasvědčují předběžné výsledky vyšetřování.Vietnamská média také oznámila, že se záchranářům v moři podařilo nalézt úlomky, které se podobaly dveřím a ocasní části letadla. Informovala na svém zpravodajském serveru rozhlasová stanice Hlas Ruska.

Malaysian Airlines | foto: EPA

Malaysian Airlines | foto: EPA

Osobní letadlo, na jehož palubě se nacházelo dvě stě třicet devět lidí, z obrazovek radarů zmizelo dvě hodiny po startu. V okamžiku posledního kontaktu bylo počasí v místě zmizení stroje dobré. Letadlo navíc před nedávnem absolvovalo úplnou prověrku.

Údajné části letadla měla najít skupina singapurských záchranářů. Očekává se, že v nejbližších hodinách do zmíněné oblasti dorazí vietnamská plavidla, která se pokusí vyzvednout z hladiny předměty, které se velmi podobají úlomkům letadla.

Na základě prověřování pasažérů se zjistilo, že dva cestující se na palubu letadla dostali na základě kradených cestovních pasů, což vyvolalo dohady o tom, že za zmizením letadla stojí teroristé, kteří měli na palubě odpálit výbušný systém, což by napovídalo způsobu zmizení letadla. Žádná teroristická organizace se však zatím k činu nepřihlásila.