Václav Klaus v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz: Západní kavárny zahájily útok na Trumpa. Plot na českých hranicích by mi nevadil. Hloupý Rouček. A toto vám řeknu k Sorosovi

PRAHA | Trump a celý Západ zažívá to, co Česká republika už od listopadu 1989, tedy kritiku kavárenských intelektuálů a demonstrace proti výsledkům svobodných voleb.

Václav Klaus | reprofoto: ParlamentniListy.czParlamentnímListům.cz to v rámci rozhovoru pro pořad PL TV Horké téma řekl exprezident Václav Klaus. „V USA a celém západním světě nastal nástup neuvěřitelného ataku na Trumpa. Amerika a západní svět se staly takovou Českou republikou,“ říká bývalá hlava státu.


V celé řadě měst po Spojených státech probíhaly protitrumpovské demonstrace už ode dne inaugurace. Mnohdy šlo o docela ostré akce s vytlučenými výlohami a hořícími auty. V souvislosti s těmito demonstracemi se čas od času objevuje jméno George Soros, kterému je připisována větší či menší zásluha na těchto protestech. Co vy si o tom myslíte?

Nevím, já pana Sorose opravdu absolutně nemám rád, lidsky, osobně. Několikrát jsem se s ním setkal a totálně nesouhlasím s jeho postoji ke světu, s názory na politiku, s názory na současný svět. Ale že bych mu zase podsouval, že má prsty ve všem, to nevím, zda mohu potvrdit. Nemám k tomu žádný silný názor, žádnou informaci.

Když ale říkáte, že to byly násilnické protesty, kde došlo k nejrůznějším zapalováním toho či onoho, to jen ukazuje, že šlo o demonstrace těch, jak oni sami sebe považují, skutečných demokratů. Oni si myslí, že tohle k demokracii patří, oni si myslí, že není třeba respektovat výsledek voleb. U nás schwarzenbergovští podporovatelé také nechtěli přijmout výsledek voleb, což o nich něco vypovídá. Ale co Soros, nevím…