Pozor na ně! Chtějí vyvolat občanskou válku. A kdo? No, „jelita“ z Pražské kavárny

PRAHA | Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta má za to, že žijeme v období postdemokracie, kde už se média nesnaží občany informovat, ale vychovávat. A pokud to nestačí, naše elity prý neváhají vést dokonce i občanskou válku, alespoň na internetu, informují v textu z komentáře ParlamentniListy.cz.

výkvět havloidního šmejdu a havloidních pošuků | reprofoto: facebook.com

Sociální demokrat Jaroslav Bašta má za to, že žijeme v období postdemokracie, tedy v období pokřivené demokracie, kde už někteří aktéři odmítají respektovat výsledky voleb. Stačí se podívat, jak se určitá skupina lidí staví k prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten v roce 2013 vyhrál první přímou volbu prezidenta, ale část společnosti to ani čtyři roky poté neuznala. Podobnou situaci teď zažívají Spojené státy. Tamní prezidentské volby vyhrál Donald Trump, ale část společnosti to zkrátka odmítá uznat a demonstruje a demonstruje.


Demonstranty podporují média, která v postdemokracii přestala plnit svou základní funkci a informovat občany. Místo toho se je snaží vychovávat.

„Přídavné jméno ‚postfaktický‘ docela přesně označuje způsob, kterým média, zejména televize, referují o událostech. Vůbec není důležité, zda se to, o čem jsme informováni, stalo. Jediným účelem informace je vyvolat emoce. Nejlépe takové, které si přeje zadavatel zpravodajství. U nás v České republice to můžeme dobře pozorovat na vysílání veřejnoprávní televize. Když ‚informuje‘ o něčem, co se týká proklatého Východu (Ruska, Číny, Sýrie), výběr slov (hlavně adjektiv), výraz tváře moderátorů a doprovodné obrázky na pozadí vyvolávají dojem, že z obrazovky kape žluč, slzy a krev, divák se otřásá hnusem a hrůzou a chápe, co si o těch státech a jejich prezidentech má myslet. Hlavně pak ví, co je zač náš prezident Miloš Zeman, který je navštěvuje a jedná s nimi,“ píše v textu pro server PrvníZprávy.cz Bašta.


To je ovšem ta klidnější varianta postdemokracie. Bašta dodává, že existuje ještě její krvavá verze. Kdo chce vidět, jak vypadá ta horší varianta, nechť upře zrak k Ukrajině. Tam teče krev, létají kulky a granáty.

„U nás zatím čelíme snaze establishmentu vyvolat virtuální občanskou válku v mediálním prostoru a na sociálních sítích. Významná část nezávislých médií a jejich čtenářů je několika neziskovkami finančně podporovanými státem veřejně označována za lháře a kolaboranty s cizí mocí (seznam dezinformačních a prokremelských webů). Nevím, co si od toho současná vláda slibuje, snad volební vítězství. Všechny tyto iracionální projevy asi budou příznakem toho, že alespoň v Praze již žijeme v rané postdemokracii. Tedy post rané době. (Tentokrát to písmeno t v předložce post- čtu jako nehlasné),“ uzavřel.

loading...Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Elity-v-Cesku-vyvolavaji-virtualni-obcanskou-valku-soudi-Basta-474271

loading...
Reklama:
loading...