Většina stíhaček amerického vojenského námořnictva není schopná letu

WASHINGTON | Téměř dvě třetiny (62%) palubních stíhaček amerického vojenského námořnictva F/A-18 Hornet a Super Hornet nemohou létat, píší americké noviny Defense News.

McDonnell Douglas F/A-18 Hornet | reprofoto wikipedia.org

Americký zdroj uvádí, že v současné době 27% stíhaček prochází technickou údržbou, dalších 35% čeká na nutné součástky. „Hlavním důvodem takové situace je nedostatek finančních prostředků na opravu techniky,“ cituje americký zdroj světová zpravodajská agentura Sputnik. Pentagon se proti článku ohradil s tím, že je účelový, aby získali více financí pro americké námořnictvo. Ovšem nevyvrátil neschopnost většiny letounů létat.

Zdroj o amerických mariňáků uvedl: „V současné době 53% (1,7 tisíc kusů) všech letadel, patřících vojenské námořní flotile, nemůže létat. Tento počet zahrnuje bojová letadla, hlídková a dopravní letadla a také vrtulníky.“

Začátkem února americký ministr obrany James Mattis se rozhodl připravit podklady pro revizi rozpočtu ministerstva na finanční rok 2017 s cílem zvýšení bojeschopnosti amerických vojáků k boji proti teroristické organizaci Islámský stát. Generál řekl, že revize rozpočtu se týká nejen tohoto, ale i následujícího roku a také obranného programu na léta 2019-2023.


Reklama: