Brzdí ministryně Valachová vznik soukromých škol?

V posledních době jsem byl upozorněn několika rodiči a lidmi z mého senátního obvodu na to, že se Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodlo nepovolovat vznik nových soukromých základních škol.

Ivo Valenta
Podle dosavadních informací má jít dokonce o systémové opatření ministerstva, nikoliv pouze rozhodnutí v konkrétních případech jednotlivých žadatelů.

Takový postup se mi zdá přinejmenším velmi prapodivný, protože podle mého soudu odporuje zdravému rozumu. Neumím si totiž představit to, že by se české školství mělo začít ubírat cestou, v rámci které bude z pozice státu blokován vznik dalších základních škol, které doplňují nebo rozšiřují nabídku základního vzdělávání a dávají českému školství větší pestrost i vnitřní konkurenci, která dokáže motivovat ke kvalitativním posunům základního vzdělávání u nás.

Proto jsem se obrátil dopisem přímo na ministryni školství Kateřinu Valachovou, abych se přesvědčil, do jaké míry se tyto informace zakládají na pravdě a zdali její ministerstvo skutečně paušálně zastavilo povolování vzniku soukromých základních škol. Moc bych si přál, aby paní ministryně tyto informace vyvrátila a uvedla vše na pravou míru.