Bílý dům: Trump se chce dohodnout s Ruskem

WASHINGTON | Donald John Trump se pokusí dosáhnout dohody s Ruskem v boji proti terorismu a v ekonomických otázkách, řekl novinářům tiskový mluvčí amerického prezidenta Sean Spicer, kterého cituje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Bílý dům v zimě | foto: Wikipedie
Tiskový mluvčí uvedl, že Trump řekl zcela jasně, že když se dokáže s Ruskem dohodnout, o což se pokoušelo několik předcházejících administrativ, pak to udělá, a když to nepůjde, pak se nedohodne. „Každopádně se o to ale pokusí. Myslím si, že jeho schopnosti jako podnikatele a vyjednavače lze pokládat za pozitivní příznak toho, že je toho schopen,“ řekl Spicer.

„Když dokážeme najít společné postoje, které zajistí porážku Islámského státu, společný přístup k boji s terorismem, k růstu ekonomiky — všude, kde dokážeme najít v oblasti ekonomických zájmů, budeme spolupracovat. Na tom budeme s Ruskem dál pracovat,“ dodal prezidentův mluvčí.

V průběhu předvolební kampaně hovořil Trump o tom, že by se chtěl s Ruskem shodnout, přestože všichni, koho jmenoval do klíčových funkcí, včetně ministra zahraničí Rexe Tillersona a šéfa Pentagonu Jamese Mattise, prohlašovali, že se prozatím o nějakém zrušení sankcí proti Rusku ani o rozsáhlejší vojenské spolupráci mluvit nedá. A bez toho se Trump nedohodne na ničem.