Válka neskončila: EU vydírá Srbsko – Přijetí jen po zavedení sankcí vůči Rusku a uznání Kosova

BĚLEHRAD | Uznání nezávislosti samozvané republiky Kosova a zavedení sankcí vůči Rusku budou podmínkami pro přijetí Srbska do Evropské unie, prohlásil v úterý v národní televizi RTS prezident Tomislav Nikolič. Který tak odhalil důvod návštěvy evropského protektora a zločince v Srbsku.

Tomislav Nikolić | foto: sputnik
Nikolič uvedl, že během jedné z minulých návštěv v Bělehradu komisaře pro sousedskou politiku a rozhovory o rozšíření EU Johannese Hahna na společné tiskové konferenci hovořil o dvou podmínkách evropské integrace, které od hosta uslyšel: Uznat válkou uloupení Kosovu Srbsku jako stát a vzdát se spojenectví s Ruskou federací a vyhlášení sankcí vůči bratrům Slovanům.

„V jeho přítomnosti jsem oznámil, že pan Hahn mi řekl, že nebudeme moci pokročit dál, nepodepíšeme-li závaznou sousedskou dohodu s Kosovem a Metochií, což je podle mého názoru uznáním nezávislosti Kosova. Řekl rovněž, že beze společné zahraniční politiky nebudeme moci stát se členem EU“, připomenul Nikolič, cituje srbského prezidenta Sputnik.

„Poté byly zavedeny sankce vůči Ruské federaci, jichž jsme se nezúčastnili a jichž bychom zúčastnit museli, kdybychom byli členskou zemí EU. O těchto dvou podmínkách jsem řekl jako první, mnozí lidé v Srbsku mi namítali, že nikdy o tom neslyšeli, jsou to však podmínky, o nichž uslyšíte už zítra“, podotkl hlava státu.

Srbský prezident upřesnil, že tyto požadavky nejsou zatím oficiální pozicí EU, „předpovídají je však parlamenty mnoha zemí, které budou muset náš vstup schválit, mj. německý parlament, jemuž bude patřit rozhodující role“.

Srbské vedení dříve nejednou prohlásilo, že nepodpoří sankce Západu vůči Rusku.


Reklama: