Italská Liga severu rozšíří spolupráci s hnutím Jednotné Rusko

MOSKVA – MILÁN | Alexander Petrovič Logunov uvedl, že dojde k prohloubení spolupráce mezi ruským politickým hnutím Jednotné Rusko a italským hnutím Liga severu. Obě strany se dohodly na úzké spolupráci na období příštích 5 let. Informaci za italskou stranu potvrdil Gianluca Savoini, předseda kulturního sdružení Lombardia – Rusko, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk s odvoláním na agenturu RIA.

Matteo Salvini a Vladimir Vladimirovič Putin
Opoziční italský politik Matteo Salvini navštívil v pondělí Moskvu, kde podepsal dohodu mezi Ligou Severu s Jednotným Ruskem. Obě strany budou spolupracovat ve všech mezinárodních profesních organizacích, jejichž jsou členy, například i v rámci OBSE.


„K otázkám, které zajímají Rusko a Itálie a také politické subjekty Jednotné Rusko a Ligu Severu patří například hledání účinných řešení v oblasti boje proti terorismu, islámského fundamentalismu, nelegální migrace a boje proti nezaměstnanosti. Obě politická uskupení mají velký zájem na konsolidaci narušených vztahů mezi Ruskem a Evropou, pod které se podepsal Barack Obama, jeho administrativa a Obamovi přívrženci v Evropě. Liga Severu a Jednotné Rusko chtějí participovat i na řešení ukrajinské a syrské krize,“ informoval italský politik Gianluca Savoini.

Gianluca Savoini zdůraznil, že Liga Severu byla jediným politickým subjektem v Itálii, který od počátku nesouhlasil s Obamou prosazovanou politikou nesmyslných sankcí. Členové Ligy Severu navštívili i Krym, který se na základě referenda jeho obyvatel rozhodl stát součástí Ruska.

Liga Severu vznikla v prosinci 1989. Vytvořilo ji šest různých regionálních sociálních hnutí, které fungovaly v severní Itálii. Liga Severu se snaží o širokou autonomii Severního Itálie a transformací Itálie z unitárního státu do podoby federace. Liga Severu byla dlouhé období politickým spojencem Berlusconiho Forza Italia a více představitelé strany byly i součástí Berlusconiho vlády. Dnes je Liga Severu v opozici.