Julian Assange: CIA je ničivě nekompetentní

LONDÝN | Zakladatel WikiLeaks Julian Assange se domnívá, že únik dokumentů CIA svědčí o ničivé nekompetenci této organizace. Informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Julian Assange | foto: stalo-se.czWikiLeaks uveřejnila předtím více než 8,7 tisíce dokumentů a souborů z vnitřní sítě Střediska kybernetické rozvědky, jež se nachází v sídle CIA v Langley. Web sdělil, že první část publikace činí méně 1% celkového objemu dokumentů.


„Jedná se o historický příklad ničivé nekompetence — vytvořit arzenál takové úrovně a uchovávat ho na jednom místě bez zabezpečení,“ prohlásil Assange během tiskové konference. Podle něj CIA ztratila kontrolu „nad celým arzenálem kybernetických zbraní.“

říve WikiLeaks uveřejnila tajné dokumenty CIA, ve kterých jsou popsány nástroje pro hackování počítačů, mobilů a televizí. Podle dokumentů kontroverzního webu zaměstnanci CIA využívají celou sadu tajných nástrojů: hackerské programy, viry a malwary, proti kterým ještě neexistují obranné mechanismy.

WikiLeaks rovněž s odkazem na důvěrné dokumenty oznámila, že americký konzulát ve Frankfurtu nad Mohanem plní funkci „hackerského“ střediska CIA se zaměřením na Evropu, Blízký východ a Afriku. Podle zaměstnanců webu z dokumentů vyplývá, že hackeři ze CIA dostávali diplomatické pasy a ministerstvo zahraničí jim zajišťovalo diplomatické krytí.

CIA odmítla potvrdit autentičnost dokumentů a souborů uveřejněných webem WikiLeak. Televize CNN ale informovala, že FBI a CIA vyšetřují úniky na WikiLeaks. Podle televizní zprávy bylo zahájeno trestní stíhání na federální úrovni.