NASA prohlásila, že je na Rusku závislá

WASHINGTON D. C. | V rámci kosmických projektů jsou USA stále více závislejší na Rusku, nežli by to mu bylo naopak. Rusko v rámci svého vesmírného programu, podle mínění odborníků z NASA, není na USA skoro závislé vůbec. Zlí jazykové tvrdí, že Ruská federace vlastně z vědeckého hlediska NASA k ničemu nepotřebuje. S názorem, že NASA je na Rusku závislá přišel člen Konzultační rady NASA John Logsdon.

Orbitální stanice ISS

Orbitální stanice ISS

Podle Logsdonova názoru je riziko, že lety ruských kosmických lodí k ISS budou přerušeny, nízké. K tomu by mohlo dojít díky situaci, která vznikla na Ukrajině, informoval Hlas Ruska. „Podobný krok by vedl ke skutečné katastrofě, protože zajištění fungování stanice by bylo velmi složité“, řekl. Rusko jako jediné na světě má technologii, kterou může k ISS dopravovat materiál a astronauty. Poslední dostupná technologie USA byly raketoplány, kdy tento projet byl zrušen a USA nemá technologii na lety do vesmíru vůbec žádnou.

Oficiální mluvčí NASA Allard Beutel následně prohlásil: „Nemyslíme si, že nynější rusko-ukrajinská situace bude mít nějaký vliv na spolupráci Ruska a USA ve sféře civilního výzkumu Vesmíru.“ Ovšem v situaci, kdy Obama vydírá Ruskou federaci ohledně Krymu, může být právě toto likvidační krok ze strany Ruska, jak oplatit sankce uvalené vůči němu ze strany USA. Zastavením letu zcela, což je nepravděpodobné, ale například zvýšením ceny letu, která by byla pro vesmírný program NASA likvidační.

Reklama: