Předvolební sliby a dramatické daňové změny

V poslední době zazněla od největších vládních stran řada dramatických daňových programových vizí. Zatímco sociální demokracie chce zavést progresivní daně, to znamená, že bohatším zvýší daně, tak Babišovo hnutí ANO chce údajně bohatým daně snížit, přestože to ani za tři roky ve vládě ani nenavrhli ani neudělali.

Tomio Okamura | foto: spd.cz
Já říkám jasně, my v našem hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) odmítáme laciný předvolební populismus. My navrhujeme daně na maximum zjednodušit s tím, že těm nejchudším naopak ještě snížit nebo zrušit daňové či odvodové zatížení, aby měli větší mzdy a příjmy bez toho, že by to zatížilo firmy. Je nefér, když ten, kdo pracuje, má méně nebo stejně jako ten, kdo bere dávky. Sobotkova a Babišova vláda s tímto velmi negativním stavem nic neudělala a totálně zklamala.

Samozřejmě s rostoucími příjmy se daně a odvody platit musí – přičemž bychom do budoucna chtěli daně na maximum snižovat. A to tím, že máme úplně jiný pohled na financování státu. Ten by neměl žít jen z daní, ale také z toho, co si vydělá.

Stát v uplynulých letech prodal lukrativní a ziskové firmy, které dříve vydělávaly na důchody atd. Příkladem je zločinná privatizace české vody a dalších strategických a monopolních odvětví. A teď tyto chybějící peníze musí stát brát z kapes občanům. To je zásadní chyba a je třeba jít opačnou cestou – tedy zajistit financování státu z více zdrojů, abychom nebyli závislí jen na tom, jak máme silnou populaci. I když samozřejmě jednou z investic státu by měla být investice do porodnosti našich občanů.

Porodnost nemůžeme řešit migrací, tak jak to dělá současná vláda. A jestliže občan našeho státu vydělá za život řádově miliony a odvede z nich státu odvody, pak by neměl být problém motivovat slušné pracující a bezúhonné rodiny třeba i statisíci k tomu, aby měly děti. Zdůrazňuji, že jen ty slušné a bezúhonné rodiny. Ne parazitující.


Reklama: