Aljaška by byla pod ruskou zprávou více rozvinutá, míní americký odborník na Arktidu

JUNEAU | Aljaška by dnes mohla být rozvinutějším regionem, pokud by byla pod vedením Moskvy; Moskva by se možná zaměřila na rozvoj poloostrova z pohledu zajištění národní bezpečnosti, jestli by na konci 19. století Aljašku neprodala, oznámil RIA Novosti poradce pro arktickou politiku vlády státu Aljaška Craig Flyner, informuje Sputnik.

Mapa: Google maps
„Můžeme se na tuto otázku podívat z dvou úhlů pohledu: například z pohledu národní bezpečnosti. Pokud by Rusko vidělo v Aljašce strategický region, a ono (pozn. RF) by ji tak i vidělo, hlavně kvůli geografické poloze a blízkosti Kanady a USA, možná by Rusové rozvíjeli Aljašku z pohledu zajištění národní bezpečnosti. A to by potom vedlo k rozvoji ropy, zemního plynu a nerostných zdrojů. Proto je pravděpodobné, že by se zajištěním bezpečnosti země byl region rozvitější,“ oznámil Flyner.

Přitom podotkl, že neexistují možnosti návratu Aljašky Rusku. „Nemyslím si, že by nás USA pustily. A nemyslím si, že by obyvatelé Aljašky s tím souhlasili (pozn. návratu k Rusku),“ podotkl.
„Ale my si vážíme dědictví Ruska, které na Aljašce máme. Máme velkou ruskou komunitu, mnoho lidí mluví rusky a jsme na to hrdí. Chceme mít dobré a silné vztahy s Ruskem z mnoha důvodů, historicky jsme propojeni a je to velmi důležité pro Aljašku,“ dodal a vysvětlil, že jedním z potencionálních směrů spolupráce je rozvoj kontaktů v oblasti monitorování a hlídání lodí, a také pomoc lodím v Beringově moři, které trpí pohromami.

Rozhodnutím cara Alexandra II. byla Aljaška v březnu 1867 prodána USA za 7 200 000 dolarů ve zlatě. Oficiální ceremoniál předání se konal v Novoarchandělsku 6. října téhož roku.