V. V. Putin: Spojené státy nás ohrožují. Kdy se sejdu s Trumpem?

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin prohlásil, že Rusko se chová ke Spojeným státům (SS) jako k velmoci, s níž by chtělo navázat partnerské vztahy, všechno ostatní je pouze lež a výmysly. Avšak připustil, že SS Rusko v některých oblastech přímo ohrožují. Například vojenskou činností na Aljašce.

Vladimir Vladimirovič Putin – Prezident Ruské federace | reprofoto: Sputnik

„Spojené státy jsou pro nás velmocí a tomu odpovídá i náš vztah k nim jako k zemi, s níž chceme navázat velmi dobré partnerské vztahy. Všechno ostatní je lež, jsou to jen výmysly o Rusku a provokace. Toho všeho se využívá v zájmu vnitropolitického amerického programu,“ řekl Putin v rámci Mezinárodního arktického fóra, cituje ruského prezidenta Sputnik.

„O co jde? Tahle protiruská karta se rozehrává v zájmu jednotlivých politických sil uvnitř Spojených států. Cílem je pozvednout, upevnit své vlastní pozice uvnitř Spojených států,“ dodal ruský prezident.

Kromě toho zdůraznil, že průzkumy veřejného mínění ukazují, že ve Spojených státech je mnoho přátel Ruska.Činnost SSna Aljašce ohrožuje Rusko

Vojenská činnost Američanů na Aljašce znamená určité nebezpečí pro Rusko, prohlásil ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin na mezinárodním fóru Arktida – území dialogu. Dodala také zmíněná ruská agentura.

„Tam, kde rozvíjíme svou vojenskou, pohraniční činnost, je území Ruska. A vycházíme z toho, že máme stejně právo jako každá jiná zem, jako Spojené státy, které jsou ostatně naším sousedem v Arktidě, a rozvíjejí svou vojenskou činnost, která je pro nás podle našeho názoru spojena s určitou hrozbou,“ řekl Vladimir Vladimirovič Putin.

Podle jeho slov není americký systém PRO jen prostě obranným systémem, je to „součást jaderného potenciálu, rozmístěného na periférii“. „A není to žádná prevence raketového jaderného útoku, je to to, co minimalizuje tak zvaný odvetný úder,“ zdůraznil ruský prezident.

Kdy se sejdu s Trumpem?

Ruský prezident dále prohlásil, že je připraven setkat se s americkým prezidentem Donaldem Johnem Trumpem, do značné míry je to ale závislé na americké straně.

„My jsme na schůzku připraveni. Je třeba projednat parametry, náplň těchto schůzek, a to je do značné míry závislé na americké straně,“ uzavřel tuto otázku ruský prezident.