Na Slovensku zavraždili svobodu slova a svobodu médií

BRATISLAVA – PRAHA | Politické tlaky na svobodná média by měly být ve svobodné společnosti nepřípustné, prohlásil tiskový mluvčí prezidenta ČR Jiří Ovčáček na prosbu Sputniku okomentovat události okolo vývoje situace se smlouvou mezi slovenskou agenturou TASR a ruskou agenturou Sputnik a prohlášení Jána Čarnogurského o fakticky chybějící svobodě slova na Slovensku. Informuje Sputnik.

Ilustrační snímek
Den po ohlášení podpisu smlouvy publikovala informační agentura TASR zprávu o začátku procedury odstoupení od smlouvy s informační agenturou a rádiem Sputnik.

Jiří Ovčáček

Informace o odstoupení od smlouvy následovaly poté, co Výbor Národní rady Slovenské republiky pro kulturu a média pozval na své zasedání ředitele agentury TASR Jaroslava Rezníka, aby vysvětlil smysl spolupráce se Sputnikem. Současně s tím začala česká a slovenská média masově obviňovat TASR z podpisu smlouvy s „prokremelskou agenturou“.

Odstoupením od smlouvy slovenská strana ukázala, že se bojí alternativy k obecnému západnímu trendu ve věci pohledů na události probíhající ve světě, které přináší ruská informační agentura, tento názor vyslovil bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský.

„O vzniklé situaci jsme informováni prostřednictvím médií. Obecně platí, že ve svobodné společnosti by měly být politické tlaky na svobodná média nepřípustné,“ říká Jiří Ovčáček.

Oni se vás prostě bojí

Ján Čarnogurský | foto: stalo-se.cz

Pod tlakem vlády odstupuje slovenská agentura TASR od smlouvy se Sputnikem. „Je to velmi nepříjemná situace, je ale zcela vysvětlitelná,“ myslí si bývalý premiér Slovenska Ján Čarnogurský.

Den po ohlášení podpisu smlouvy publikovala informační agentura TASR zprávu o začátku procedury odstoupení od smlouvy s informační agenturou a rádiem Sputnik. Informace o odstoupení od smlouvy následovaly poté, co Výbor Národní rady Slovenské republiky pro kulturu a média pozval na své zasedání ředitele agentury TASR Jaroslava Rezníka, aby vysvětlil smysl spolupráce se Sputnikem. Současně s tím začala česká a slovenská média masově obviňovat TASR z podpisu smlouvy s „prokremelskou agenturou“.

„Je to velmi nepříjemná situace, je ale zcela vysvětlitelná. Slovenská strana odstupuje od svého podpisu pod dohodou, protože se Sputniku bojí, bojí se alternativy k obecnému západnímu trendu ve věci pohledů na události probíhající ve světě, které přináší ruská informační agentura,“ řekl v rozhovoru pro Sputnik Čarnogurský.

„Ze Sputniku, podle všeho, udělali strašidlo, vždy a všude ho označují za „hlásnou troubu kremelské propagandy“, potenciální čtenáře obsahu odhánějí od jeho internetových stránek, diskreditují ho v očích politiků a společnosti jako takové. Dělá se to na úrovni Evropského parlamentu, tento pohled na věc se stal razítkem pro západní média. Slovensko se až do poslední doby „drželo“,zde jsou tradičně silné proruské nálady, sympatie k zemi, která zvítězila nad fašismem a přinesla nám svobodu. Slovensko ale nevydrželo. Otázka: jak je možné vzít zpět svůj podpis pod smlouvou, u jejíhož podpisu se hovořilo o nových informačních možnostech pro slovenskou stranu — společné materiály v anglickém jazyce a rozvoji společných projektů v zájmech obou stran? Co jednu ze stran přinutilo k obratu o 180 stupňů? Očividně, na naši agenturu byl skutečně vyvinut velký tlak ze strany vládních orgánů, které poslušně plní vůli nejen Bruselu, ale i USA a NATO. Je nutné konstatovat, že slovenská média, bohužel, nejsou svobodná. To znamená, že v zemi neexistuje svoboda slova. Musíme přemýšlet, jak vyspravit tuhle abnormální situaci, jak vytvářet vztahy s Ruskem. Vždyť dříve či později se to bude muset udělat,“ myslí si bývalý slovenský premiér Čarnogurský.

polados-prepravujeme-vas-byznys

Jde o flagrantní porušení nezávislosti médií

Ľuboš Blaha

TASR pod politickým tlakem odstupuje od smlouvy se Sputnikem. „Jde o flagrantní porušení nezávislosti médií a tiskových agentur. Každý, kdo kritizoval TASR v této kauze, je nepřítel svobody,“ tak ohodnotil situaci poslanec slovenského parlamentu za stranu SMER-SD a předseda Výboru pro evropské záležitosti Ľuboš Blaha.

Jeden den od prohlášení o podepsání dohody agentura TASR publikovala zprávu o zahájení procedury odstoupení od smlouvy s informační agenturou a rádiem Sputnik.

Informace o odstoupení od dohody následovaly poté, co Výbor Národní rady Slovenské republiky pro kulturu a média pozval na své zasedání ředitele agentury TASR Jaroslava Rezníka, aby vysvětlil smysl spolupráce s agenturou Sputnik. Česká a slovenská média zároveň začala TASR obviňovat z uzavření dohody s „prokremelskou agenturou“. Rozhovor s Ľubošem Blahou:

Slovenská agentura TASR vypověděla pod tlakem smlouvu s ruskou agenturou Sputnik. Opozice dokonce chce předvolat ředitele TASR Jaroslava Reznika na kobereček. Jak se na celou záležitost díváte vy?

TASR je dostatečně profesionální agentura na to, aby mohla prozkoumat důvěryhodnost zpráv. Je tedy absurdní, když někdo TASR obviňuje, že chce od jiných agentur bezmyšlenkovitě přebírat všechno, co vydají. Obvinění TASR proto nemohou obstát.

Ale politický tlak ze strany opozice byl opravdu tvrdý — slovenská opozice je něco jako orwellovská ideopolicie. Když náhodou někdo neglorifikuje USA, NATO a americké války, případně někdo dostatečně nekope do Ruska, Číny, Kuby, Venezuely a jiných států, je třeba ho zlikvidovat a nedat mu šanci vyjádřit svůj názor.

Předpokládám, že TASR se nechce stát politickým terčem a reagoval tak, jak reagoval. Jednání slovenské opozice však považuji za skandální a myslím si, že se dá přirovnat k čistkám Josifa Stalina.

Není nebezpečné, když politické strany médiím diktují, s kým mohou a nemohou spolupracovat?

Jde o flagrantní porušení nezávislosti médií a tiskových agentur. Každý, kdo kritizoval TASR v této kauze, je nepřítel svobody. Už Voltaire kdysi vyslovil slavné liberální heslo otevřených společností: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat.“ Slovenská opozice je příkladem uzavřeného myšlení, totalitních instinktů a inkvizičních pudů. Oni všem vzkazují, že pokud s někým nesouhlasí, tak udělají pravý opak toho, co chtěl Voltaire — učinit vše proto, aby oponenti nemohli říci, co si myslí. A to je skandál!

Nestavím se na stranu žádné agentury a žádných médií. Pokud ale nabízí jiné názory, mají mít ve svobodné společnosti právo je vyjadřovat s výjimkou těch názorů, které je možné označit za rasistické, fašistické a znevažující skupiny lidí na základě víry, přesvědčení, etnicity či barvy kůže. Pokud vím, Sputnik nic takového nedělá. A pokud náhodou alternativní média lžou či nadsazují, je úlohou TASR tyto fakty ověřovat.

Proto hluboce odmítám jednání slovenské opozice, která má v dějinách 20. století pouze tři totalitární ekvivalenty — hitlerovské Německo, stalinský SSSR a mccarthyovské USA.Zdroj.

Reklama: