Starosta by měl mít ambice zůstat starostou a nikoliv kandidovat do Sněmovny

Starostové mají ambice dosáhnout úspěchu v nadcházejících sněmovních volbách. Ve skutečnosti se jedná o jejich ideovou prázdnotu a přebírání programu od stran, které podle volebních modelů směřují trvale mimo sněmovnu.

Radovan Vích

„Starosta – je nejvyšší představitel obecní správy ve městě nebo v obci. Každá země si upravuje funkci starosty po svém a existují různá pojetí, která starostovi přisuzují různou odpovědnost i moc v systému místní správy. Stejně tak může být starosta volen buď přímo a nebo prostřednictvím zvolených členů městských orgánů“. Tolik výkladový slovník.

Starostové by se měli již podle názvu věnovat problémům a jejich řešením v komunální politice, aby měli v obcích sjízdné a udržované cesty, vyvážené odpadky, fungující dopravu, školství a zdravotnictví, vybíraly se poplatky za psy, svítily kandelábry, byl ve vesnicích pořádek a řešily se běžné problémy a starosti místních občanů. Problémy občanů se také diskutují na poště, v krámě, v hospodě, v hasičárně anebo na fotbalovém zápase a to vše dnes ve většině obcí skomírá, takže zde by mělo být pomyslné „těžiště“ práce starostů. Obecně lze říci, že by se měli zabývat také rozvojem regionu a zájmům malých obcí do úrovně krajů. Podle toho jakým způsobem to dělají a v synergii s ostatními starosty obcí a měst na teritoriu mohou potom utvořit sílu a ovládnout třeba zastupitelstvo a třeba i kraj a mohou díky oblíbeným a výrazným osobnostem dosáhnout také výrazných volebních úspěchů, protože lidi je v mikroregionu znají.

Toto však platí v komunálních, krajských a senátních volbách a nikoliv v celostátních. Tam jim totiž zásadní ideové myšlenky které rezonují ve společnosti chybí. Z tohoto důvodu jsou jejich úvahy nad možností zásadního úspěchu v parlamentních volbách nepatřičné a měli by se držet našeho starého přísloví „Ševče, drž se svého kopyta“.


loading...

Komentáře:

Reklama:
Pivní bedekr