V Litvě považují ruské kreslené filmy za hrozbu pro národní bezpečnost

VILNIUS | Ruské kreslené filmy jsou faktorem hrozby národní bezpečnosti Litvy. K tomuto výsledku došlo oddělení státní bezpečnosti, jehož ředitel Darjus Jauniškis představil 3. dubna každoroční zprávu svého oddělení. Informuje Sputnik.

Máša a medvěd
Podle jeho slov je soupeření Západu a Východu válkou a srdcí a mozků lidí. „Rusko se pokouší v srdcích a mozcích lidí na Západě vytvořit svůj pozitivní obraz,“ informuje šéf oddělení.

„Politiku šíření své propagandy Rusko provádí s pomocí médií, televize, internetu a sociálních sítí,“ řekl Jauniškis. Jako jeden z příkladů činnosti Moskvy zmínil „fakt hovořící sám za sebe“, že v roce 2016 bylo v Rusku vyrobeno 1,5 tisíce hodin videomateriálů, které byly přeloženy do 10 cizích jazyků, včetně 2,5 tisíce dokumentárních filmů, programů různých žánrů a, jak zvláště podtrhl ředitel státní bezpečnosti, „dokonce i animovaných filmů“.

Šípy tajné služby jsou očividně nasměrovány na adresu multinacionálního seriálu Máša a Medvěd. Politicky orientovaní pozorovatelé a nejvíce pozorní občané opakovaně ukazovali na propagandistický charakter tohoto seriálu. Zvláště je znepokojovala čepice pohraničníka, v níž v jedné z epizod Máša schovává mrkev před zajícem. Tuhle čepici považují za ruskou vojenskou propagandu. Nehledě na to v nedávné době proběhla úspěšně show na motivy seriálu v několika městech Litvy.